Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

מאת: עינת שמעוני, אנליסטית בכירה וסמנכ"ל, STKI

כנראה שהדבר המפתיע היחיד ברכישת יצרנית ה- BI וניהול ביצועים Hyperion ע"י אורקל היה שזה לקח כל כך הרבה זמן, והשאלה שאנליסטים שואלים כיום הנה - למה יבמ לא הקדימה את אורקל ברכישה זו?

 Hyperion מהווה את הרכישה ה- 30 במספר של אורקל בשלוש השנים האחרונות, אורקל אספה חברות בממוצע של חמישה שבועות בין רכישת חברה אחת לאחרת. וזו גם אינה הרפתקת ה- BI הראשונה בתולדות אורקל. היא קנתה את מסד הנתונים IRI OLAP Express כבר ב- 1996, בערך באותו זמן ש- Business Objects ו - Cognos כבשו את הזירה. כמו כן, גם אם היא לא התכוונה לכך בתחילה, אורקל גם רכשה ספק BI משמעותי כאשר היא רכשה את חברת סיבל. כיום מוצרי ה-BI של סיבל מהווים נדבך חשוב באסטרטגיית ה-BI של אורקל.

רכישת שחקנית BI על-ידי אורקל לא הייתה מפתיעה. היו לא מעט רמזים בשנה האחרונה על רצון אורקל לרכוש את Business Objects אך לבסוף Hyperion הייתה זו שנרכשה. יש לזכור כי לפני כן היו שמועות על מיזוג אפשרי בין Hyperion ו-Information Builders וכיום IBM היא החברה שאנליסטים מהמרים עליה כשחקנית שצפויה להיכנס לשוק ה-BI על ידי רכישה (עד כה היא לא הייתה שחקן משמעותי בשוק כלי אחזור ה BI אלא מוצבה יותר ב back end עם מוצרי ניהול הנתונים שלה), מה שממצב אותה כספקית היחידה מבין בסיסי הנתונים המובילים ללא סוויטה משמעותית של כלי BI Front End.

קונסולידציה זו בשוק נובעת לא רק מהרצון של הענקים להתרחב עוד יותר. המגמה של הפיכת ה-BI ליותר תהליכי ויותר מחובר לאפליקציות התפעוליות (Operational BI) רק מחזק את ספקי האפליקציות בתחרות על שוק ה-BI. כתוצאה מכך, ספקי ה BI העצמאיים נדרשים כל הזמן לספק ערך מוסף גדול מאוד על מנת להתחרות בפתרונות ה-BI שמציעים ספקי האפליקציות והפלטפורמות.

לשוק ה- BI יש כל הזמן פחות ופחות סיבות להישאר שוק עצמאי, אבל סיבות אלה עדיין קיימות. ספקי ה-BI המובילים מספקים כיום פונקציונליות מאוד עשירה, שנובעת מתוך שנים רבות של ניסיון. ניסיון זה מתבטא ביכולות ארוזות מראש (אפליקציות אנליטיות), בממשק משתמש משופר, ובפונקציונליות מאוד עשירה באופן כללי. כמו כן, יש לזכור כי בשוק הישראלי רובם הגדול של הארגונים עושים שימוש בכלי Best of Breed BI (כגון קוגנוס, Business Objects, פנורמה) ואין להם כוונה להחליף אותם בעתיד הקרוב. אולם המגמה ארוכת הטווח היא כניסה איטית, מתונה ובטוחה של ספקי האפליקציות (אורקל, SAP) לעולמות BI "ממוקדים" בתוך ארגונים - SAP כבר עשתה זאת במידה רבה עם יישומים רבים של ה-BW, אורקל נכנסה יותר מאוחר וכיום מתחילה להחדיר אפליקציות BI מתקדמות סביב עולמות האפליקציות שלה (סיבל, פיפלסופט, אורקל).

בעולם של היום ארגונים מחפשים פתרונות ולא כלים, ומעדיפים אפליקציות ולא פלטפורמות. כך שצעדה של אורקל לא הפתיע, אך מה עם יבמ?

במהלך העשור האחרון היא שילבה את Essbase של Hyperion בשרת DB2 OLAP. אז למה יבמ לא קנתה את Hyperion לפני עשור? תוכלו לומר שיבמ אינה בעסקי היישומים, פרט לכך שכבר יש לה מוצרים כמוMaster Data Management  שלא רק משיק ליישומים, אלא הוא גם סינרגטי ביותר עם BI, וניתן להניח שליבמ הייתה זו עסקה זולה למדי ונטולת סיכונים לשווק את Essbase Hyperion.

עם אורקל בתמונה זה כבר לא יהיה המצב. ועם הרכישה של Ascential השלימה יבמ את החתיכות הדרושות בפאזל של איסוף, שאיבה והסבה (ETL) של נתונים ההכרחיים עבור BI. בעקבות זאת, ישנן הערכות כיום לגבי כניסתה האפשרית של IBM למשחק ה-BI, והדבר היחיד שיפתיע יהיה אם יבמ לא תקנה ספק BI עצמאי בשנים הקרובות.

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning