דירוג משתמשים: 4 / 5

Star activeStar activeStar activeStar activeStar inactive
 

מאת אדית אורי

מישור החוף, קיסריה. המים הצלולים מגלים מבנים, שמבצבצים דרך החול בקרקע הים, עדות אילמת לרעידת אדמה שהיתה שם. בית שאן, עיר מחוז באימפריה הרומית, נמחקה ברעידת אדמה. צפת נחרבה לא פעם. דברי הימים רצופים בסיפורי רעשים כאלה. מיקי, מומחה לסיסמולוגיה, בעל תואר דוקטוראט במתמטיקה, יושב מול רשימת רעשים, בידו נעצים צבעוניים ומפת ישראל מנוקדת בהם. כמו שדה פרחים, הוא חושב לעצמו ונזכר בטיול של שבת. אך הדאגה מכוססת בו. הבוקר בישיבה עם הבוס, ההוא זרק לו שהדירקטוריון רוצה לקבל הערכת מצב, מה הסיכון לרעידת אדמה קרובה והיכן.

אי אפשר להימלט משאלה כזאת בעזרת חוקי הסטטיסטיקה ו"אתה יודע למי נתנה הנבואה". מיקי כבר בדק בעבר, לפחות שלושה מודלים כבדים לניתוח רעידות אדמה, ולא גילה דבר שלא היה ידוע קודם. הוא כמעט פתח ואמר, התשובה פלוס מינוס עשר שנים היא... והשתתק מול המבט הזועף של הבוס. בסוף החודש יש ישיבת דירקטוריון בנושא, הלה מבשר לו. סוף שיחה. מיקי חוזר לחדר, הוא לא יכול להרוויח זמן ביזמת מחקר רב-ארך, אין לו עוזרים... ובקיצור, הוא בצרות.

הוא מוציא את הנעצים בפעם הרביעית ומציב אותם לפי זעזועים מעשר השנים האחרונות. אחר כך שולף אותם שוב ונועץ לפי רעידות אזוריות בדרגה של 3 ומעלה. המפה מנוקבת ככברה, ועדיין אין שום רעיון מועיל. גליונות האקסל נערמים בצד. הוא מסתכל בייאוש במאמרים שבמחשב, מעיף מבט על מדף הספרים, ובוהה בקיר עם המפה המנוקדת בנעצים. צלצול טלפון מנער אותו ממחשבות. אתה בא לאכול חומוס בשישי? -- רעיון טוב, הוא אומר.

 

שמע, אני מספרת בין ניגוב לניגוב, כבר חודש אני מחפשת שותף לניסוי של מודל חדש לכריית נתונים, ואף אחד לא יודע מזה. מזה? הוא שואל בעיניים דומעות (מהחריף). אי אפשר לעמוד בפני ברנש שמבקש בדמעות לא-חשוב-מה, מצד שני, בתחרות מול החומוס קשה להשיג קשב. "זה מין מודל שיודע למצוא דפוסי התנהגות ולאפין אותם" אני משיבה.

- כמו לדוגמא?

- כמו, נניח, ניתוח של נתוני מכירות, עם עליות וירידות עונתיות ואחרות, שצריך לאבחן.

- ואם זה היה נתונים של רעידות אדמה?

- אותו דבר.

מצאת לך שותף לניסוי, הוא אומר בפרצוף זורח.

 

שבועיים של בדיקות, נושאים פירות. מיקי הולך לפגישה, וחוזר עם הזמנה לפירוט תוצאות המחקר.

הנה מה שמצא GT, אשר עורר ענין.

 

דוח ניתוח רעידות אדמה בשנים 1940- 2000.

הדוגמא שלהלן לקוחה מבדיקת 1250 האירועים האחרונים בקלט, על פני תקופה של כשנתיים ורבע.

מטרה: לאבחן סוגי רעידות אדמה. חשוב במיוחד לאפין מסלולים ומהירות התקדמות, כדי שיהיה אפשר לחזות אותן מראש.

השיטה: GT data mining.

החידוש ב-GT הוא יכולת ההפרדה שלו בין תופעות שונות של רעידות אדמה שמתרחשות בסמיכות מקום וזמן, ולאפין אותן, כמותית - את המקור של האירוע, תדירות מופע, מהירות, כיוון התפשטות וכל דבר שטיפוסי לתופעה.

 

אילוצים:

א. הנתונים "רזים" מאד, יש 5 שדות מתארים, ועוד שניים באיכות נמוכה. זה מעט, וחייב אותי לעשות שמיניות באוויר, ולבצע ריצות רבות עם סטים שונים של נתונים כדי לאשש את התוצאות.

ב. נתוני המבנה הגיאולוגי לא כלולים בנתונים. זה מגביל את ההסבר שניתן ליצר כאן, על השפעת הגיאולוגיה על רעידות אדמה.

ג. אילוץ אשר לא ממש מפריע, הוא ציוד המחשב המינימלי שעומד לרשות הניתוח - PC. בד"כ דרושים מחשבים חזקים (ולא מעט ידע מקצועי בתחום) לצורך הדמית הנושא. במיוחד, אם רוצים לפענח תערובת של תופעות שמגיעות מכיוונים שונים בתוך שטח קטן, כמו של ישראל. השבר הסורי-אפריקאי, ומוקדי רעידות באגן הים התיכון, כפי ששומעים לא אחת בחדשות, כל אלה קורים ביחד באיזור שלנו. אך בדיוק בזה נמדד כוחו של פתרון, בפיענוח יעיל של נתונים סבוכים. כמות הידע המופקת ביחס לאמצעים, יחס התועלת-עלות הזה הוא ב-GT גבוה מאד.

תוצאות ניתוח GT

יש שני כיווני רעידות אדמה - מצפון ומדרום. המסלולים העיקריים מתאימים לדפוס הידוע, אך מעבר לזה מתגלים פרטים חשובים.

 eq1

ממצאים וחוקים:

 

1. מוקדי הרעידות העקריים הם: (א) קפריסין, (ב) דרום השבר הסורי-אפריקאי, ו(ג) דרום מערב סיני אזור סואץ אבו-רודס (קואורדינטות מדויקות, בטבלת תוצאות).

2. מעמק הירדן לצפון מערב ישנם שני מסלולי רעידות: מהכנרת לחיפה, ומדרום-ערד לבאר-שבע.

3. בכיוון ההפוך, מצפון מערב לעבר הערבה, התגלו שני מסלולים: מקפריסין לבאר-שבע, ומצפון אפריקה (שמקורם כנראה גם הוא במזרח הים התיכון) לעבר איזור עובדה.

4. לאורך השבר הסורי-אפריקאי, התנועה זורמת בשני הכיוונים.

5. כצפוי, ככל שהרעידה חזקה יותר כן הדפוס עקבי יותר, ובכיוון אחיד.

6. מסתמנת מחזוריות ברעידות האדמה, כאשר רעידות צפוניות הן אחידות יותר ומקדימות את הדרומיות. ראה תרשים (קבוצת הדרומיות היא עם פיזור גדול, ואפרט את רכיביה בהמשך).

7eq2

 

7. כשיתקבל מידע על המבנה הגיאולוגי, נמשיך באבחון תופעות מקומיות. כמו לדוגמא, אפשרות לתופעה של "הד", אשר אובחנה בעצמה חלשה באיזור הרי אדום, עקב רעידות שמגיעות מצפון סיני לאילת (בשבוע וחצי), מתנגשות בגוש אילת-עובדה ונשברות בזוית ישרה בערך לכיוון הרי אדום (חצי שבוע).

התוצאות כוללות אפיון כמותי של הקבוצות (clusters), וציון גורמים משפיעים אופיניים לכל קבוצה.

רשימת הגורמים כאן כוללת: מקור, עצמה, תדירות, מיקום גיאוגרפי - מסלול, מהירות התקדמות בנקודות שונות במסלול, כמות אירועים, וס"ך אנרגיה.

התועלת המיוחדת לחיזוי רעידות אדמה הוא באפשרות לאבחן גם נקודות שבהם נבנה לחץ שמתפרץ לעיתים רחוקות יותר ובעצמה מוגברת. באיזור קפריסין, לדוגמא, יש נקודה כזאת, וצפוי שיימצאו עוד נקודות, כיוון שהמסלולים לא אחידים לכל אורכם.

מה שטוב בניתוח רעידות אדמה הוא, שהן לא משתנות, ויש עליהן נתונים עתיקים. מה שטוב ב-GT הוא, שהוא לא מחיב נתונים שלמים ואחידים, ולכן אפשר לנצל נתונים עתיקים כאלה.

 

 

 

 

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning