דירוג משתמשים: 5 / 5

Star activeStar activeStar activeStar activeStar active
 

חוקרים של יבמ באוסטרליה ישתפו פעולה עם המכון האוסטרלי למלנומה, בקידום אפשרות הזיהוי של המחלה באמצעות טכנולוגיית מחשוב קוגניטיבי.

המחקר יישען על שיתוף פעולה קודם בין יבמ ובין Molemap, העושה שימוש בכלים מתקדמים לניתוח ויזואלי אנליטי על מנת לנתח יותר מ- 40,000 מערכי נתונים אודות חולי מלנומה, הכוללים תמונות וטקסטים. מעבדות המחקר של יבמ מתכוונות לנתח תמונות דרמטולוגיות של רקמות עור, על מנת לסייע בזיהוי דפוסים קליניים בשלבים מוקדמים של המלנומה. המחקר באוסטרליה מיועד להפחית את מספר הביופסיות המיותרות, ולסייע לרופאים להבין באופן מדוייק יותר את התהליכים והמאפיינים של סרטן העור, כדי לסייע לשיפור הטיפול בחולים.


למרות תוכניות לשיפור המודעות הציבורית המיועדות לצמצם את שכיחות המחלה, מציגה אוסטרליה את אחד השיעורים הגבוהים בעולם של סרטן העור, ובכלל זה מלנומה. הסטטיסטיקה קובעת כי שניים מכל שלושה אוסטרלים יאובחנו כסובלים מאחד מסוגי סרטן העור עוד לפני גיל 70 – ולמרות זאת ניתן למנוע 95-99% מהמקרים האלה מלהתפתח. אבחון מוקדם של סרטן העור מהווה כלי קריטי לשיפור שיעור השרידות, ובמיוחד במקרה של מלנומה הנחשבת כסרטן העור המסוכן ביותר. מדי שש שעות, נפטר באוסטרליה אדם אחד כתוצאה ממלנומה.


כלים מתקדמים לניתוח ויזואלי אנליטי, ישמשו את חוקרי יבמ על מנת לבצע ניתוח רטרוספקטיבי, בדיקה בדיעבד, של נתוני חולים, ללא הפרטים המזהים את בעליהם. החוקרים ייהנו מגישה למיליון תמונות של גידולים ב- 9,000 חולים מאוסטרליה וניו-זילנד, כמו גם מהרשומות הטקסטואליות של רופאים שטיפלו בחולים אלה – וישתמשו במידע על מנת לשפר את רמת הדיוק של האלגוריתמים במערכת הקוגניטיבית, בעזרת יכולות מתקדמות ללמידת מכונה. הטכנולוגיה הקוגניטיבית של יבמ תנסה ללמוד להבין את המאפיינים של סרטן העור מסוגים שונים, לרבות מלנומה, קרצינומה של תאי הבסיס, וקרצינומה של תאי סקוומה, תוך שימוש בתמונות קליניות ברזולוציה נמוכה יותר, מתוך כוונה להגיע לדיוק מקביל לזה האפשרי כיום רק בעזרת תמונות דרמוסקופיות בהפרדה גבוהה.


חולי מלנומה שאצלם הגיעה המחלה לבלוטות הלימפה, מציגים שיעור שרידות לחמש שנים של 64% בלבד. לעומתם, בחולים שבהם אובחנה המחלה מוקדם יותר, עומד שיעור השרידות לחמש שנים על 95%. אבחון מלנומה בעין בלתי מזויינת יהיה מדוייק ב- 60%, ודרמוסקופיה מעלה את שיעור הדיוק הזה ל- 80%. שימוש בניתוח אוטומטי של תמונות עשוי לאפשר עליית שלב בשיעור הדיוק של גילוי המחלה, בעיקר במקומות בהם קשה לשלוח את החולה לבדיקות דרמוסקופיה.


אשתקד, ביצעה יבמ בשיתוף פעולה עם MoleMap מחקר רטרוספקטיבי ב- 40,000 תמונות, חוות דעת ואבחונים של רופאי עור, בשלושה סוגים של סרטן ו- 12 סוגים של גידולי עור שפירים. המחקר הצביע על אפשרות זיהוי מדוייק של מלנומה ואבחנתה מתוך 12 הסוגים של הגידולים השפירים, ברמת דיוק של 91% בתמונות דרמוסקופיה ושל 83% בתמונות קליניות בהפרדה נמוכה יותר.

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

אירועים קרובים

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning