ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: Smart Beta כריית נתונים בהערכת שווי סל ני"ע

Smart Beta כריית נתונים בהערכת שווי סל ני"ע 4 years 11 months ago #8318

• Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Moderator
  • קרמה: 0
הגדרה: Smart Beta זה פורמט להערכת שווי של סל מניות או נירות ערך בעזרת חוקי חיזוי שמשתמשים במידע כולל על יציבות, מומנטום, דיבידנדים, ערך בספרים, מכירות, תזרים מזומנים, ומשתנים סביבתיים במידה והם רלוונטיים, כגון מגמות דמוגרפיה, חקלאות, ומשאבים טבעיים.
המושג סמרט-בטא נוצר בעקבות משבר הסאב-פריים 2007-2008 ואיתו - התמוטטות מערכת המושגים המקובעת שאפשרה למכור נכסים בערך לא מציאותי וליצור בועה פיננסית, התמוטטות שהותירה את הממסד חסר אונים וחסר הסברים ("אני בהלם" אלן גרינספאן ראש הפד-ריזרב בעדותו בפני ועדת הפיקוח של בית הנבחרים אוק' 2008)
מה שהפתיע אותי הוא שאשפי הפיננסים לא טרחו לעשות מה שכל מנתח נתונים יודע שהכרחי לבצע - בדיקה לעומק של הנתונים, ורק אחרי שהקונבנציות נחשפו במלוא עליבותם, החלו לפתח נוסחאות לחיזוי סיכון וערך של "סלים" שעלולים להסתיר נכסים חסרי ערך. לא זה המקום לדון בתקלות המערכתיות שהביאו לאבדן השיפוט הרציונאלי במה שנקרא תעשייה פיננסית, מה שבטוח, בשל הלחצים המניפולטיביים (שתמיד יהיו) ומהירות תגובות השרשרת בתוך הסלים, חיבים לנתח אותם בצורה יסודית ואקטיבית. לשם כך אין צורך באסטרטגיה מתוחכמת. מדובר כאן בניתוח פשוט בסיסי ומתבקש, אשר לכורי הנתונים יש בו תפקיד מרכזי. עם כל הכבוד לספרי הכלכלה שגם אני גדלתי עליהם מתישהו, המציאות חזקה הרבה יותר מכל תיאוריה; חיזוי התנהגות נכס פיננסי חיב להיקבע באוביקטיביות על סמך אירועים בפועל ולא כתולדה של רישומים בספרי תאגיד (מה עוד שהתאגיד המנפק את הנכס הוא צד אינטרסנטי, ומה עוד יותר שהתאגיד מצא דרך חוקית להעביר כספים מצד חובה לצד זכות).
שינוי התפיסה של הערכת-שווי נכסים ב"סל" על פי נתונים ולא על פי המדדים הפשטניים של ערך נוכחי כפי שהיה נהוג בעבר, מהווה תפנית לכיוון שניתן לכנותו ריאל-פיננסס (על משקל ריאל פוליטיקס). לעניות דעתי אנחנו עוברים בימים אלה תפנית משיטות חשבונאיות שמתבססות בעיקר על מידע תוך ארגוני, לשיטות שלוקחות בחשבון את כל סביבת הפעולה, הזרמים התת קרקעיים שלה, התגובות והדינאמיקה שניתן לצפות להם - הכל ביחד כנהוג בכריית נתונים אנליטיקס.

* הכותבת בעלת תואר בניתוח מערכות כלכליות מהפוליטקניק של ניו יורק.

בברכה
אדית
עריכה אחרונה: 4 years 11 months ago  ע''י Edith Ohri.
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.150 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

אירועים קרובים

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים