Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

לפני מספר ימים נתקלנו בפוסט  בפייסבוק שגרם לנו לכתוב מאמר מעניין ונוקב.

 לא משנה מי כתב את הפוסט הזה, אך הוא כתב אותו ביחס להתפטרותה של תרזה מיי, ראש ממשלת אנגליה.

 

ציטוט של הפוסט:

"יכולים לדמיין את ביבי עומד מול העם וואומר "לא הצלחתי להביא שלום אז אני מתפטר"? (ועוד כמה דברים בקטנה כמו הורדת עוני, שגשוג לרוחב האוכלוסיה, הורדת שחיתות, שיוויון בין האזרחים וכדומה - הקשורים קשר הדוק לשלום ולא נמצאים בסדרי העדיפויות המעווותים שלו). עד מתי?"

אני מעריך שחלק ניכר מהקוראים של הפוסט בפייסבוק ושל אתר dwh.co.il יזדהו עם פוסט זה. אך אנו רוצים להדגיש, אתר dwh.co.il, מעולם לא היה אתר פוליטי ולא מביע פה או במקומות אחרים דעה פוליטית או הזדהות פוליטית כזאת או אחרת.

בפוסט הזה, גלומות למעשה מספר טענות:

  1. בתקופתו של בנימין נתניהו, העוני גבר או נשאר אותו דבר , השגשוג נשאר מנת חלקם של חלק קטן מהאוכלוסיה, ישראל בתקופתו נהפכה או נשארה למדינה לא שיוויונית (כי הרי כל הדברים הרשומים אינם  בסדר העדיפות המעוות שלו). 
  2. כל הדברים הרשומים לעיל קשורים לשלום שלא הגיע.
  3. נתניהו לא הוריד שחיתות.

 

בסרט "הכישרון של מר ריפלי", הבלש החוקר אומר משפט חשוב ומכונן: "אצלנו", אומר הבלש החוקר," אנו בודקים את העובדות לפני שהם נהפכים לעובדות".

תראו לכם כעת, שדברים אלו לא נכתבו בפייסבוק אלא על ידי פוליטקאי מיומן ברזי התקשורת או על ידי עיתונאי בכיר ולא רק זה, מסר זה נאמר מספר רב של פעמים בהזדמנויות שונות ומשונות. כעבור זמן מה, הטענות הגלומות נהפכות לעובדות הנאמרות בשיחות סלון, מטבחון בעבודה ואף מצוטטים על ידי יריביו של בנימין נתניהו. לא מן הנמנע שמסר כזה יכול לעבור סריקולציה בציבור שכל מי שלא יאמין יקוטלג, "כמטומטם שלא מבין כלום מהחיים, וזה ברור שבנימין נתניהו המושחת הרס גם את החברה בישראל". 

אז לפני ש"העובדות נהפכות לעובדות", רצוי ומומלץ לבדוק אותם. כל מה שכתוב בטענה הראשונה הוא שם נרדף לפערים בחברה הישראלית (עוני, שגשוג לחלק קטן,שיוויון בין האזרחים). 

הבדיקה בהקשר זה, דורשת הצלבה של מידע.

1. תקופת שלטונו של בנימין נתניהו.

2. מה היו הפערים \ האי שיוויון בתקופתו.

 

לגבי תקופת שלטונו של בנימין נתניהו, מאחר והוא מכהן תקופה ארוכה, תחילת כהונתו נהפכה להסטוריה והרבה לא זוכרים בדיוק מתי החל לכהן (תשאלו את עצמכם או סביבכם). בדיקה של נתונים רשמים באתר הכנסת, תראה לנו שכהונתו האחרונה החלה ב31.3.2009. הכנסו ללינק הזה ותגללו לממשלה ה32.

 

עכשיו רק נותר לנו לבדוק את הפערים בחברה הישראלית בזמן תקופתו. אם הפערים נשארו אותו דבר או גדלו, הטענה נכונה, אם הפערים ירדו הטענה הראשונה שגויה .

המדד המקובל למדידת אי-שוויון בחברה (ללא קשר דווקא לישראל), נקרא מדד ג'יני המתאר את התפלגות ההכנסות בין העשירונים. ככל שהמדד נמוך יותר החברה יותר שיווינית וההיפך , עם פערים גדולים בחברה. אפשר ורצוי לקרוא עוד על המדד בכתובת הזאת.

כדי  שנראה מה קרה בתקופת שלטונו של בנימין נתניהו, נפתח את דוח העוני של ביטוח לאומי לשנת 2017 (האחרון שפורסם) ותקציר המנהלים נפתח כך:

 

 btl

 

 שימו לב, שבשורה האחרונה שנת  2009 (השנה שבא בנימין נתניהו החל לכהן) מופיעה כשנה שבה אי השיוון החל לרדת. 

ומה לגבי מדד ג'יני, שוב נפתח את הדוח בעמוד 28 , נעבד את הנתונים לצורה גרפית ונקבל את הגרף הבא:

inequality

 

לאחר שמסתכלים על הנתונים , האם ניתן לטעון שאי השיוויון נגרם בגלל נתניהו? בזמן נתניהו?בגלל סדר העדיפות המעוות שלו? כמובן שהטענה הזאת רחוקה מלהיות נכונה או מבוססת.

 הטענה השניה יותר מעניינת להוכחה: אם היה שלום המצב היה יותר טוב.

אין ממש דרך להוכיח או להפריך טענה זאת שכן, אין דרך לבצע סימולציה של שלום והשפעתו על אי השיוויון.

יחד עם זאת , נוכל לבדוק מה קרה בזמן תהליך השלום בין באמצע שנות ה90. בין ספטמבר 1993 לבין נובמבר 1995. באתר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, נמצא את המסמך הזה. בעמוד 20, ישנו תרשים של מדד ג'יני על ציר הזמן בשנים עברו. סימנו בירוק את התקופה של תהליך השלום:

inequality2

 האם אפשר לומר שבזמן תהליך השלום הקודם הייתה ירידה משמעותית באי השיוויון במדינת ישראל? כמובן שגם הטענה השניה אינה נכונה ואינה מבוססת.

לגבי הטענה השלישית הגורסת כי מר נתניהו אינו נלחם בשחיתות, ניסינו להשיג נתונים אמינים שניתן לנתח ולא כל כך הצלחנו. לכן טענה זאת תשאר פתוחה לעת עתה.

בקיצור, המסר במאמר הזה הוא פשוט: תקשיבו לבלש ותבדקו את העובדות לפני שהן נהפכות לעובדות!

 

 

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning