Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

החקירה של ר' הגיעה למבוי סתום, זו היתה המילה שלו מול המילה של אישיות ציבורית בעלת השפעה. שני הצדדים הסכימו לאחר התשה הדדית לא קטנה, לאימות גרסתם בפוליגרף. עכשיו, בחדר ערום הקירות של בדיקות הפוליגרף, ר' מתחרט על כך. השאלות מרגיזות, הוא משוכנע שהבודק מנסה להפליל אותו, הוא לא מצליח לשמור על קור רוח, ורק מקווה שהזעתו המופרזת לא תרשם בדוח. בדרך החוצה הוא רואה את יריבו שזה עתה הגיע, מפטיר לנהג שיחכה לו במגרש, מפריח חיוכים, לוחץ יד של מכר במסדרון. המבטים של השניים מצטלבים כהרף עיין כמו שתי חרבות סייף, וה"אישיות" נכנס לחדר הפוליגרף.

ג' הבודק הוא מומחה בעל שם, שהתמחה בהבנת נפש האדם. העבודה היא גם התחביב שלו. מרתק אותו לראות את המוח האנושי בפעולה. הוא בז לשקרנים הקטנים, מבחין תיכף בתעלולים שלהם, ומניח להם לשגות ברגשי נצחון על ידי הארכת השאלות הקלות, בטרם ינחית מכת חסד קצרה ויעילה. ג' הוא מקצוען נטול פניות ורגשות. הוא לא מתחבר עם נחקרים, נזהר ממסקנות פזיזות, ונוהג להגיד בחצי חיוך, שהיחידים שהצליחו לסדר אותו עד כה, הם האדיוטים הגמורים שאין שום הגיון בדבריהם. בקיצור, תן לו מקרה קשה, והוא מאושר. ג' בוחן בענין את הרישום המרצד במסך הפוליגרף שלו, שהוא המילה האחרונה בציוד מסוגו. מלבד מדידת מתח שרירים, יש בו עוד 3 ערוצים מענינים שמודדים אספקטים שונים של התרגשות - דופק, מהירות זרימת דם, וקצב נשימה. "מכונת האמת" המשוכללת והרגישה הזאת, משתוללת הפעם ללא סיבה. חושיו נדרכים. אכלת ארוחת בוקר? הוא חוזר על סדרת השאלות מהתחלה, לצורך כיול. "רק שתיתי". מתח השרירים של הנבדק ממשיך לקפץ בין גבוה לנמוך. ג' פוסל מספר אפשרויות: הנבדק לא נמצא תחת השפעת סמים, איננו טרוף שינה, והוא יושב בשקט, משמע איננו משתמש בשום נעץ סמוי לעירור תגובתו המשונה. נראה שהברנש הכין עצמו היטב לבדיקה זו. בכסף שיש לו קל לקנות יעוץ טוב, עובר בו הירהור, זה לא הולך להיות מאותם מקרים קלים שנפתרים מייד. dogs

יומיים אחרי כן, ג' עדיין מתקשה בפענוח המקרה. יש שתי אסטרטגיות הסוואה נפוצות אצל שקרנים, האחת התנהגות של קפאון אדיש והשנייה טרוף עצבני, כמו אצל הנבדק הזה. הוא יודע היטב בד"כ לפענח את שתי אסטרטגיות ההסוואה. יש להן דפוס מיוחד ואופיני סביב השאלות הקריטיות, כך הוא בעצמו מלמד את הסטודנטים בהשתלמויות משטרה. אבל בתוך הקשקוש המופרע שמונח לפניו, אי אפשר להבחין בדפוס הזה או בכל דפוס אחר. ביום השלישי הוא כבר נאלץ בלית ברירה לסכם את הדוח בלי אבחון, אין תשובה חד משמעית לבדיקה.
 
לא עוברת שנה, וג' רואה פתאום בטלוויזיה את האישיות הבכירה הנ"ל, מובא למעצר. אמנם הפרשה אחרת אך ההאשמות דומות מאד לאלה שהשמיע ר' בזמנו. הייתי יכול לתפוס אותו כבר אז, הוא ממלמל מובס, תוך כדי חיפוש במחשב אחר החומר הישן. הוא מעין בקובץ הפוליגרף ששמר, ולפתע קופץ כנשוך נחש. איך לא הבחין בכך קודם, במדד מהירות-זרימת-דם ישנו דפוס די סדיר. הצרה היא, שהמדד הזה לא כל כך מוכר, אין עליו ספרות, עד היום לא נכנס לשימוש ממשי. הוא מתיעץ עם ספק הציוד, שנזכר בתכנת פיענוח שיודעת לזהות דפוסי התנהגות. חכה רק רגע, אגיד לך את שמה, GT.
 
 
כך מגיע אלי ג' ובפיו שאלה אחת בלבד, האם GT יכול לאבחן את סוג ההתנהגות הזה?
- אם יש פה משהו, הוא יגלה...
ואכן יש שם משהו, והוא מתגלה בהחלט. GT מוצא ששקר מתאפין ע"י צירוף של שני סימנים צמודים ומשולבים. סימן ראשון, ירידה ברורה במהירות-זרימת-דם; סימן שני, עלייה בזמן התגובה של מתח שרירים. האפיון הזה מסביר מדוע נכשל מדד מתח השרירים כסימן יחיד, מבין השניים הוא החלש יותר, והנבדק הצליח להערים עליו. דבר כזה לא היה קורה ב-GT, כי הוא מצליב את כל הסימנים הנוגעים לענין, אשר בצירוף המיוחד שלהם משאירים יחד טביעת אצבע ברורה.
 
ג' לא קונה את ההסבר סתם ככה. הוא מפגיז אותי בשאלות:
האם בטוח שהתוצאות אינן תלויות מדגם? מה אמינות החוקיות שנמצאה? מה הדיוק של התוצאות?
בסוף הוא אומר, בעצם כל זה איננו חדש, בתוכי ידעתי שהטיפוס ההוא משקר.
טוב. התפרצות לדלת פתוחה של מומחה, היא מחמאה גדולה ביותר למנתח נתונים חיצוני כמוני, זה אומר שהתקבל אישור לפיענוח מוצלח.

נכתב על ידי גברת אדית אורי, מנכ"לית חברת Procedureware המייצרת את הפתרון הנ"ל. כמו כן גברת אדית אורי היא מנהלת פורום כריית נתונים בפורטל.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

חדש בפורומים

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning