bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

מאת:אמיר שלו, סמנכ"ל הפיתוח העסקי והמכירות של One1 BI & CRM

מכר אמריקאי המתמחה בייעוץ ואימון מנהלים, ומכיר מקרוב את תרבות הניהול הישראלית, השמיע לאחרונה באוזניי את האימרה הבאה : " אם היו מתיישבים לכתוב את מילון המונחים למנהל הישראלי , היו פוסחים בודאי על הערך תכנון (Planning) , כי במציאות הקיימת של העדפת הדחוף על החשוב , כיבוי שריפות כדרך חיים , וריצה מטורפת אחר מילוי משימות ההווה , לא נותרים משאבים לתכנן את העתיד" ,

אני לא יודע איך חשבתי על זה באותו רגע , אך אמרתי לידידי , כי אם היה יודע עברית , בודאי היה שם לב כי המילה תכנון סמוכה למילה תירוץ , חיוך רחב נשפך על פניו , "אתה רואה בעצמך , אם אין תכנון ישארו בידך רק תירוצים"

Real Time Business Intelligence (BI) אינו מוצר טכנולוגי זה או אחר, אלא קונספט ניהולי, מטרת מערכות ה - BI לשרת קונספט ניהולי זה בצורה האיכותית ביותר במגוון רחב של מודלים ויישומים, יישומי התכנון אינם מותרות,  אלא מרכיב קריטי ותשתית הכרחית להצלחת הארגון.

 

מאין צמח ה  - Real Time Business Intelligence

 

יש שיכנו את הסביבה העסקית של ימינו כדינמית , אחרים יכנו אותה אגרסיבית או אפילו ברוטאלית,  גלובליזאציה מחד , תחרות חריפה יותר מאידך , כמו כן, הלקוחות הפכו תובעניים יותר ומתוחכמים יותר ,מרווחי הזמן במעגל הקסמים תכנון - ביצוע - תכנון- ביצוע מתקצרים מפעם לפעם .

 ברוכים הבאים לסביבת זמן האמת .

 אך שימו לב, הקטר של יישומי ה Real Time BI עוזב את התחנה, ומי שלא יעלה עליו ישאר הרחק מאחור.

במחקר רחב  היקף שנעשה ע"י TDWI   וכלל חברות מארה"ב , אירופה , אוסטרליה , ועוד , הוסק כי חברות חכמות במאה ה 21  הן אלו המשתמשות ביישומי Real Time BI .

 המושג חברות חכמות הינו מושג ערטילאי , מאחרי המושג הזה עומדים בעצם מנהלים חכמים , שהחליטו להשתמש בכלי הנשק החזק ביותר שקיים היום - המידע.

האחריות לבחירה האם להשקיע ביישומי BI הינה שלך בלבד , יתרה מזאת, היא בחירה פשוטה זה כן או לא , אין באמצע.

אין לי ספק , כי כל אחד מקוראי מאמר זה , נחשף בעבר באחד  מקורסי המבוא לשיווק   , למונח s'P 4 (ארבעת ה - P ) , ה - s'P 4 שלי הינם :

Planning

Performance

 Processes compatible

 Project Manager  & Team

והם מהווים את  המפתחות העיקריים  להצלחת יישום ה -  Real Time BI בארגון שלך.

 

Planning

 

מכיוון שלא ניחנו בסגולות על המאפשרות לנו לדעת במדויק את צפונות העתיד , אין לנו מנוס אלא מלתכנן, וכל המרבה בתכנון הרי זה משובח.

אם נבחן את המגמות בשוק ה BI , ניתן לשים לב כי רוב הכלים מרחיבים את תכולת הBI שלהם גם ליכולת תכנון .

קוגנוס רכשו את אדייטום , BO רכשה את SRC  , אורקל רכשו את Hyperion  , גם למיקרוסופט של Planning ב Road map , מצד שני TM1   ( Applix ) שהינו כלי תכנון טהור ביצע גם השלמה ע"י רכישת Executive Viewer .

מערך התכנון הינו מודל המכיל  סט של גרסאות ו / או תרחישים עליהם אנו מבססים את קבלת ההחלטות שלנו , תרחישים אלו הינם תוצר של ניתוחי רגישות שונים , הרצת What if  וסימולציות.

סביבת התכנון חייבת לאפשר  להזין נתון ולראות את ההשפעה , לאפשר שינוי של פרמטר אחד, שניים או עשרה ולראות את התוצאה

מכאן שיישום תכנוני לא יכול להיות יישום Read Only (בקריאה בלבד מעצם ההגדרה אין אפשרות לשחק עם הנתונים) , ביישום תכנוני כמו בקשר מוצלח בין בני זוג צריכים שהאינטראקציה  תהיה  דו כיוונית , הרי ידוע כי יחסים חד סטריים נדונים לכישלון.

יישום ה BI חייב לתמוך במערך התכנון !!! .

.

 

Performance

 

ביצועים הינו קריטריון רב משמעות בהצלחת כל פרוייקט במערכות מידע בכלל וב BI  בפרט .

פרוייקטים קמים או נופלים על זמני תגובה.

כשאתה רוכש מכונית, הקריטריון הראשון מבחינתך  הינו המנוע , קרי, ביצועים. אז על אחת כמה וכמה חשובים יותר ביצועי המנוע של יישום ה BI שלך.

אתה רוצה את התשובות שלך עכשיו , לא מחר , לא אחר כך , לא עוד מעט , עכשיו. בדקת תרחיש חדש, אתה מצפה לראות את התוצר מייד , זה עתה סיימת להגדיר מספר סימולציות , התוצאות צריכות להיות כבר מול עינייך.

זאת משמעות ה Real Time וכדאי לזכור , זמן שווה כסף,אף מתחרה / לקוח לא יחכה לך , יתרה מזו, הביצועים הטובים יחסכו לך זמן יקר , זמן אותו תוכל לנצל למעבר ממצב פאסיבי (מגיב למתרחש) למצב אקטיבי (יוזם).

 

Processes compatible

 

הדבר הכי יציב וקבוע במערכות BI הינו שהן משתנות כל הזמן , הטעויות הנפוצות הנעשות ע"י מנהלים בבחירה לא נכונה של מערכת BI ,מקורן בחוסר הידיעה בהבדלים בין מערכות תפעוליות למערכות BI ,  בניגוד למערכות תפעוליות הכופות תהליכים על הארגון , מערכת BI מאמצת את תהליכי הארגון כמות שהם.

השאלות שהמנהלים שואלים היום לא יהיו בהכרח השאלות שהם ישאלו מחר או בחודש הבא או בשנה הבאה , על כן אין לחשוש מן האמירה כי מערכת BI משתנה , נהפוך הוא , ככל שמערכת BI משתנה כך היא הופכת למערכת BI טובה יותר ויותר.

על מנת לתמוך גם בתהליכים הקיימים היום, תהליכים פשוטים או מורכבים , וגם לתמוך בכל שינוי או דרישה עתידית וכל זאת מבלי לזעזע את כל המערכת , אנו זקוקים לתשתית גמישה ככל הניתן, גמישות שתאפשר לענות על כל הצרכים החדשים במינימום זמן, במינימום כסף ובאפס זמן השבתת מערכת, גמישות שכזאת לא ניתן לקבל בדרך כלל במוצרי מדף.

Project Manager & Project Team

 

המפתח האחרון להצלחה הינו מנהל הפרוייקט וצוותו.

מכיוון שיישומי BI מיועדים בדרך כלל לדרג המנהל על צוות היישום לתקשר ולהסביר נושאים טכניים בבהירות ובפשטות , על הצוות לפתח כל פונקציונאליות נדרשת , על הצוות ליישם את המודל בצורה הכי גמישה שניתן , על מנת לאמץ את השינויים העתידיים בצורה המהירה ביותר , על צוות הפרוייקט לספק את היישום במסגרת הזמן שנקבעה לו ובתקציב שהוגדר , על הצוות להדריך ולתמוך במשתמשים , על מנהל הפרוייקט לטפל לעיתים בגחמות כאלו או אחרות של משתמש זה או אחר ולהתריע על סיכונים.

כאן אסור להתפשר , יישומי BI לא נועדו לטירונים , כמנהל אתה חייב לעמוד על כך שלחברה המיישמת יהיה מוניטין וניסיון  רב בתחום .

אין קיצורי דרך, אין ארוחות חינם ,וכמו שאנו למדים בחיי היום יום,  מה שזול (או נראה בהתחלה כזול) עולה בסוף ביוקר.

תחשוב בגדול , תתחיל בקטן

מנהל אתה יכול לצפות למספר תועלות מיישום Real Time BI : חסכון אדיר בזמן , אמת ארגונית אחת , שיפור יכולות התכנון , שיפור יכולות קבלת ההחלטות , ייעול תהליכי העבודה , חסכון בהוצאות , ועוד.

והדובדבן שבקצפת : זה הרבה יותר פשוט ממה שאתה חושב ,אל חשש,  יישום Real Time BI אינו פרוייקט העשור ואינו מצריך משאבים של פרוייקט שכזה, חברות רבות הנהנות כיום מתשתית Real Time BI  רחבת היקף , התחילו ביישום מודל מחלקתי.

זה הכל שאלה של חזון, מעוף ותרבות ניהול.

אז , תחשוב בגדול , תתחיל בקטן.

לתגובות: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning