Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

מאת:אמיר שלו , סמנכ"ל הפיתוח העסקי והמכירות של One1 BI & CRM 

שוק ה BI בישראל מתנהג בדומה לשווקים המקבילים אליו באירופה ובארה"ב , על פי חברות המחקר המובילות תחום זה נמצא בתנופה מתמדת ובאחוזי גידול דו ספרתיים.

אמיר שלו  , מחלק את השוק בישראל ל 3 קבוצות עיקריות: הקבוצה הראשונה הנה קבוצת החברות שעדיין לא הגיעו ל BI , הקבוצה השנייה הנה קבוצת החברות העושות שימוש כלשהו בפתרונות BI , והקבוצה השלישית הנה  קבוצת החברות הממקסמות את הערך מיישומי ה BI בארגון.

כיצד מערכת הבינה העסקית מסייעת לארגון ?
תפקיד מערכות ה BI בארגון הנו לתת כלים נוחים למנהלים לקבל החלטות , מכיוון שהארגון מוצף מדי יום בכמויות אינפורמציה אדירות שנאגרות במערכות התפעוליות שלו , אנו צריכים כלים שיעזרו לנו ראשית לאסוף בצורה קלה וידידותית את המידע הדרוש לנו , שנית לשפר את יכולות תחקור הנתונים , משמע , הבנת מגמות  , איור חריגים וכו' , ושלישית היכולת לפזר בצורה נוחה את המידע הזה לאורכו ולרוחבו של הארגון.

מהלכים המתרחשים בארגון בזכות המערכת
הדבר הקבוע והיציב בחיי הארגון הוא שהוא משתנה בהתאם לסביבה העסקית שלו , בתנאי חוסר הודאות הזו אנו רוצים לקחת כמה שיותר החלטות מושכלות המבוססות על נתונים ופחות על ניחוש, ניקח לדוגמה יישום BI קלאסי כניתוח רווחיות ,זהו יישום חוצה סקטורים שניתן לבצעו בעצם בכל חברה ובכל מגזר , לא משנה אם אתה חברת סלולר , ביטוח , תעשייה או אפילו חברה פרויקטאלית הצורך למדוד את רווחיות הלקוח ו / או המוצר עדיין קיימת. חברות שלא משתמשות ב BI או שלא מבצעות ניתוח כזה כלל , או שמבצעות אותו בצורה צולעת ופרימיטיבית שעד שהוא נותן את פרותיו הוא הופך להיות לא רלוונטי בעליל.
לכן BI הוא טכנולוגיה אלא תפישה ניהולית המושתתת על הרצון לדעת , להגיב ואף יתרה מזו ליזום לפני המחרים.

האם זה הופך ארגון למצוין או אובססיבי ?
כדברי המשפט הידוע "האויב של הטוב הוא הטוב יותר" , גם חברה שכבר עשתה BI אינה נחה על זרי הדפנה , יישומי ה BI בארגון הם Never ending story מההיבט החיובי שבדבר , לאחר שבוצע יישום BI בצורה מוצלחת וטובה בארגון , חש הארגון שהוא טיפס במעלה יכולות הניהול שלו והתגובה של המנהלים הרואים את היישום הזה הנה בדרך כלל "אני רוצה גם" וכך מתווסף לו עוד יישום ועוד יישום לסל יישומי ה BI , ובגאווה ציונית ניתן לומר כי השוק הישראלי הנו צרכן מידע גדול הדוחף את רף יישומי  ה BI גבוה יותר מאשר מקביליו באירופה ובארה"ב.

חסרונות מערכת BI
לשימוש ביישומי BI לעיתים יש מתנגדים , ברור כי לאחר שמימשנו מערכת BI הכל הופך מדיד יותר , הכל הופך שקוף יותר , העובדים לא יכולים יותר ל"החביא" נתונים ולספר סיפורים , המונח אמת ארגונית אחת מקבל משנה תוקף.
אין ספק שבארגונים אשר התרבות הארגונית השלטת הנה חתירה לבינוניות , מערכת BI תתקל בהתנגדות , אולם דווקא במקומות הלו אסור לוותר כי השינוי שמתחולל הוא גדול ביותר.


תועלות מהמימוש
מלבד היישומים הסטנדרטים הקיימים ב BI , יש מספר לקוחות אשר מקסמו את הערך מ BI  , חברות אלו בדרך כלל אינן אוהבות להיחשף או לספר על היישומים שלהן , מכיוון שסוג השימוש שהן עושות ב BI מהווה בעצם את היתרון התחרותי שלהן בשוק.
אולם בקווים כלליים ניתן לתת דוגמאות כדלקמן:
לקוח שהצביע על חסכון בעלויות - שימוש במערכת BI מקל על איתור ה "בורות" הכספיים המצריכים תשומת לב מיוחדת לפני שהכסף בורח.
לקוח שהצביע על ייעול התפעול - שימוש במערכת BI שיפרה את מערך התפעול , חסכה בעלויות מלאים ונתנה אפשרות למדוד את התהליך בכללותו.
לקוח שהצביע על שיפור הפריון של העובדים - מכיוון שכל העובדים נמדדים , הם יודעים שהם נמדדים ורואים את התוצאות שלהם מול היתר , מידע נגיש זה בעצם העלה את הפריון הכללי בארגון כולו.

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning