bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

מאת: שרון הר-עוז, מנהלת תחום פתרונות אנליטיים ב-SAS ישראל

רבים מהמנהלים העסקיים של הארגון נתקלו ודאי במציאות שבה הם פונים לאנשי מערכות המידע על מנת שיאפשרו להם להוציא לפועל החלטה עסקית שקיבלו. אלא שרבים מהם גם ודאי מכירים את המציאות שבה לא תמיד מנהל מערכות המידע שש לשתף פעולה. כך שיישומה של ההחלטה העסקית הופך בן רגע למשימה בלתי אפשרית. כתוצאה מכך נגרמת פגיעה ממשית ביכולת התחרותית של הארגון.

השאלה היא לא מה מניע את מנהל מערכות המידע להימנע מלשתף פעולה עם המנהל העסקי, ייתכן אף כי הדבר לא נעשה במכוון וכי סירובו לשתף פעולה נובע ממחסור במשאבים לדוגמא. השאלה החשובה היא כיצד לנטרל את הבעיה. וכיצד לרתום את הטכנולוגיה כך שתתמוך ביעדים העסקיים של הארגון.

 

סקרים שבדקו את יעילותם של ארגונים מצאו כי אחת הסיבות להיעדר שיתוף פעולה בין ה-IT לדרג ההנהלה בארגון נובעת מהעובדה שבמקום לקדם במשותף מטרת עסקיות של הארגון, מחלקות ה-IT עסוקות בשימור מערכות המידע.

 

ברור לכל כי ניהול עסקי מחייב מיכון וכי מיכון נתמך על ידי מערכות טכנולוגיות. מצד שני חייבת להיווצר הידברות קבועה כך שכל הגורמים הניהוליים בארגון יבינו את המטרות ואת היעדים העסקיים וידברו ביניהם. כל זמן שאין הדברות כל אחד מהגורמים חי במגדל השן שלו והתוצאה כאמור היא פגיעה קשה ביכולת התחרותית. מנהלי ה-IT שאינם מהווים חלק מתהליך קבלת ההחלטות, נוטים להצדיק את קיומן של מערכות המידע בכך שהם מחליפים אותן או משדרגים אותן, מבלי לדעת כיצד זה תורם לארגון.

 

כדי להגיע לעמק השווה בין המנהלים העסקיים לבין הנהלת ה-IT , יש צורך להתמקד בתהליכי ידע מרכזיים ובשילוב אנשי ה-IT בתהליך קבלת ההחלטות. ועל הכל צריך לנצח המנכ"ל שנהנה ממעמד ייחודי המאפשר לו להכתיב את המציאות בארגון. ברגע שמנהלי הארגון יאפשרו למנהלי מערכות המידע להיות חלק פעיל בתהליך קבלת ההחלטות, הם יוכלו לנצל את הכלים העומדים לרשותם למען השגת יעדים שיווקיים וכלכליים.

 

בניגוד לעבר, בו מחלקת ה-IT נחשבה ל-Back Office של הארגון, הרי כיום תנאי השוק התחרותיים, והטכנולוגיה המתקדמת מחייבים לשלב בין מערכות אנשים וטכנולוגיה, ולהביא לשיתוף פעולה מתמיד בין הגורמים השונים. רק בדרך זו ארגון יכול ליישם חדשנות, להיות גמיש לשינויים, להגביר את שביעות רצון הלקוחות, העובדים והמנהלים. ארגון מאוחד הוא פורץ דרך בתחומו ומצליח לשמור לאורך זמן על יתרון תחרותי. שיתוף פעולה הדדי בין הגורמים העסקיים והטכנולוגיים יוביל לאפקטיביות גדולה יותר, ליעילות ולהצלחת הארגון כולו.

 

בסקטור הפיננסי ובקרב חברות ציבוריות ניתן לראות מגמה, שנובעת בין היתר בשל הלחץ הרגולטורי, שבה תפקידו של מנהל ה-IT שודרג והוא מחוייב כעת להשתתף בדיונים העסקיים,  ואף מוגדר כנושא משרה. תקנות סארבנס אוקסליי אשר חלות על גופים הפעולים בשוק ההון האמריקאי, שנועדו להגביר את האחריות של ההנהלה, הדירקטוריון וועדת הביקורת על הדוחות והעל הנתונים הכספיים, מטילות סנקציות ועונשים כספיים על חברות ועל נושאי המשרה בחברה במידה ולא קיימו את הוראות החוק. על פי ארנסט אנד יאנג לתקנת סארבנס אוקסליי יש אף אספקטים טכנולוגיים עליהם אחראי באופן ישיר מנהל ה-IT.

 

שילוב של מערכות אנשים וטכנולוגיה בין אם הוא נעשה כאילוץ הנובע מהחוק, ובין אם כחלק מתפיסת עולם של ההנהלה והדירקטוריון של החברה, מאפשר לארגון גם לצמצם בהוצאות על טכנולוגיה שאין בה צורך, מאפשר להפיק תועלת רבה ממערכות הקיימות בארגון ומחייב לייצר פלטפורמה טכנולוגית כך שתהיה מספיק גמישה ותאפשר לשלב את הטכנולוגיה בתהליכים העסקיים.

 

 

מכיוון שהדרישה ממנהל ה-IT כיום היא לגרום לכך שהטכנולוגיה בארגון תתמוך בתהליכים העסקיים, ולאפשר לארגון לבוא עם יתרון תחרותי לשוק, הרי שהציפייה היא כי יחול שיתוף פעולה הולך וגובר בין מנהלי ה-IT ובין בעלי תפקידים אחרים בחברה כגון מנהל השיווק והמכירות, מנהל הרכש, סמנכ"ל הכספים, מנהל המו"פ, מנהל הפיתוח העסקי וכמובן עם המנכ"ל. ציפייה נוספת ממנהל ה-IT היא כי המערכות הטכנולוגיות יאפשרו לבעלי התפקידים בחברה לקבל החלטות עסקיות המבוססות על מידע עדכני ורלוונטי ועל תובנה עסקית בזמן הנכון ובהקשר הנכון.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning