bi analyst

דירוג משתמשים: 5 / 5

Star activeStar activeStar activeStar activeStar active
 
חברת אסם- נסטלה, הינה חברת המזון המובילה בישראל, בעלת וותק של למעלה משישים שנה. החברה מציעה מוצרי מזון מגוונים לשוק הישראלי והבינלאומי והינה חברת בת של הקונצרן נסטלה. לחברה, מספר חברות בנות, ביניהן טבעול, סלטי צבר, עוף טוב, עוגות הבית, גלידות נסטלה, בית השיטה וחברת פורינה ישראל, המשווקת מזון לחיות מחמד. חברת אסם עושה שימוש במערכת הדו"חות ו'הקוביות' של Cognos, המיוצגת בישראל על ידי חברת ליבי טכנולוגיות. מערכת הקוביות של Cognos מאגדת בתוכה מידע ממסדי הנתונים של חברת אסם ומשרתת כיום כ- 350 משתמשי קצה מרמת המנכ"ל ועד לרמת עובדי הייצור.

אתגרים:

חברת אסם- נסטלה, עושה שימוש במערכת הקוביות של Cognos, ככלי הטכנולוגי המרכזי לשמירת מאגר הנתונים האנליטיים הבלתי נדלה, של החברה. חברת אסם זקוקה למערכת שתאגד ותנתח סביבות נתונים מגוונות כגון: מכירות, רווחיות, שעות עבודה, קריאות שירות-  Help Desk ועוד. דני דורון, מנהל קבוצת מערכות המידע באסם, מסביר כי מערכת הקוביות של Cognos מהווה בסיס לקבלת החלטות יומיומיות אופרטיביות והחלטות אסטרטגיות בחברה.

הקשר בין חברת ליבי טכנולוגיות לאסם, מתקיים כבר קרוב לחמש שנים. בתחילת דרכם המשותפת השתמשה אסם במערכת אחרת מהדור הישן ובמהלך 2001 בוצעה הגירה למערכת הקוביות המתקדמת של Cognos.  דני דורון ואילה גרוסר, מנהלת יישומי EIS במחלקת מערכות המידע באסם, מסבירים כי שיקולי בחירת המערכת הם: אמינות, זמינות וגמישות: "אמינות- חשוב מאוד שהנתונים יהיו מדויקים משום שמדובר בנתונים קריטיים, המשמשים כאמור בסיס לקבלת החלטות, זמינות- המערכת חייבת לפעול און- ליין, בכל שעה, כולל בשעות הלילה המאוחרות, או בשעות הבוקר המוקדמות. נושא הגמישות חשוב מאוד משום שהמערכת חייבת לגדול ולפעול בהתאם לצרכי החברה המשתנים. דני דורון מציין כי במקרה של חברת אסם- נסטלה, החברה היתה בשנים האחרונות במגמה של צמיחה: נוספו חברות בנות, הורחבו חטיבות שונות. כל אלה, גררו שינויים ארגוניים רבים. המערכת של Cognos צמחה והתפתחה במקביל לצרכים המשתנים של החברה ונתנה מענה מלא לכל התפתחות.

אילה מציינת כי בהתחלה, עם הטמעת המערכת היו קצת בעיות שנבעו בעיקר מחבלי הלידה של המערכת. בעיות אלו נפתרו במהרה, באמצעות הדרכה יעילה של חברת ליבי טכנולוגיות, תוך שיתוף פעולה עם אנשי מערכות המידע של אסם.

הפתרון:

מערכת הדו"חות והקוביות של Cognos, משמשת כיום את אסם- נסטלה, לשמירה, עיבוד וניתוח נתונים מכל מסדי הנתונים העסקיים בחברה: כולל מכירות, כספים ועוד. המערכת משלבת גם דוחות Cognos On-Line,  המשמשים את אנשי שירות לקוחות, ומציגים תמונת לקוח ישירות ממערכתSAP , ממחסן הנתונים ומהקוביות.

כל נתון חדש הנוגע לחברה, נקלט מיידית במערכת ומתעדכן בקוביה הרלוונטית. אילה מסבירה כי המערכת כוללת נתונים עד לפרטים הקטנים ביותר כמו מחירים בחנות מסוימת באזור זה או אחר בארץ. מדובר בנתונים של 80,000 שורות הזמנה ביום. הנתונים מתעדכנים יומית, כך שהמערכת מציגה תמיד את תמונת המצב הרלוונטית, המשמשת, כאמור, בסיס לקבלת החלטות על פעילות החברה.

הקוביות מחולקות לפי סוגי השווקים השונים: שוק פרטי, שוק מאורגן, שוק מוסדי וכו'. בכל קוביה מאורגנים נתונים בחלוקה לפי קריטריונים שהוגדרו מראש כגון לקוח, פריט, חודש וכו'. מאגר הנתונים, משמש להשוואות שונות ולהסקת מסקנות.

פתרון הדו"חות והקוביות של Cognos מהווה כלי משלים למערך ה- ERP של SAP הפועל בחברה. המערכות קשורות בינהם בממשקים ליליים ופועלות בתיאום מלא. דני דורון מסביר כי בעבר היו מספר מערכות ERP מבוזרות, שאוחדו בתהליך קונסולידציה לתוך מערכת אחת, כך שלמעשה, אסם מתבססת היום מבחינה טכנולוגית על שתי מערכות עיקריות שנותנות מענה כולל: מערכת SAP ומערכת Cognos. עוד מציין דורון כי השקעת אסם במחשוב, הינה הגבוהה ביותר מבין כל החברות התעשייתיות בארץ והיא היתה מחלוצות החברות בארץ להטמעת מערכת ERP (השניה בארץ). הדבר מקנה לאסם יתרון תחרותי טכנולוגי, הנובע מניסיונה בתחום. 

יתרונות:

המערכת של Cognos הפכה לחלק אינטגרלי מפעילות חברת אסם. 60 אחוזים מפעילות החברה עוברת דרך מערכת זו. המערכת הפכה לכלי מרכזי להסקת מדדי ביצוע, להתייעלות ולקבלת החלטות. אילה מציינת כי העובדים בכל הדרגים מתעניינים בפעילות הקוביות. המערכת משפרת את יכולת הניהול וקבלת ההחלטות בחברה. המערכת אף תורמת לחיסכון בכח אדם היות ואין צורך במתכנתים.

כוונות לעתיד:

דני דורון מסכם: "מכל האמור לעיל, ניתן בוודאי להבין עד כמה המערכת של Cognos חיונית עבורינו. שיתוף הפעולה עם ליבי טכנולוגיות הניב תוצאות טובות, כאשר שני הצדדים מבינים שמדובר בתהליך של למידה מתמשכת. כאשר בסיס המערכת טוב, כמו במקרה זה, נוכל להתפתח ולצמוח ביחד עם המערכת ולמקסם את התועלת שנוכל להפיק באמצעותה".

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning