bi analyst

דירוג משתמשים: 5 / 5

Star activeStar activeStar activeStar activeStar active
 
"היקף העסקאות הפיננסיות בשוק העולמי נאמד בטריליוני דולרים ליום, ובישראל בכמאות מיליונים ליום, ולכן יש צורך בטכנולוגיה חזקה שתספק לשחקני המפתח בשוק הפיננסי הערכות מדויקות, בזמן אמת, לגבי ציפיות השוק ולגבי הסיכונים", כך אומר יואל הכט, חוקר בבנק ישראל. הכט פיתח יחד עם  דר' הלנה פומפושקו מערכת לתמחור אופציות בשוק הפיננסי, אותה יציג בכנס ה- Executive הבינלאומי שתערוך חברת  SAS העולמית ב-21-23/5/2007 בשטוקהולם.  בכנס ישתתפו 700 מנהלים בכירים מארגונים מובילים באירופה, המזה"ת ואסיה, ביניהם רויאל בנק אוף סקוטלנד, סיטי בנק, UBS, יוניקרדיט, סאן מיקרוסיסטמס, HP, KLM, חברות ביטוח עולמיות כגון TDC, NTT, סמסונג לייף אינשורנס, ISM אינשורנס ועוד רבים אחרים.

"המערכת שפתחנו לתמחור אופציות בשוק הפיננסי על בסיס תוכנת SAS היא קריטית" אומר יואל הכט, "שכן מדי יום מתקבלים במערכת מחירים של אופציות, של שער החליפין שקל/דולר ושל מדד ת"א 25 מהבורסה לניירות ערך. מחירים אלו משקפים רווח כספי הצפוי במקרה של דיוק בציפיות והפסד כספי במקרה של טעות בהן. בדרך זו ניתן לסכם ברציפות ומדי יום, מהן הציפיות של ציבור סוחרי האופציות בבורסה וניתן לחשב מהו הסיכוי לפיחות או לייסוף בשער החליפין וכן מה הסיכוי לעליה או לירידה של מדד ת"א 25 המגולמים בשוק. מדובר בעיבוד של נתונים בכמות אדירה ובהפיכת הנתונים לידע בעל ערך המסייע בתהליך קבלת ההחלטות בזמן אמת" ציין הכט.

 

שימוש בולט במערכת זו האפשרות לבחון כיצד צפה שוק ההון את הייסוף בשער החליפין שקל/דולר מראשית 2006 . "עד לחודש אפריל השנה, תמחר השוק את הציפיות שלו לפי הסתברות גדולה יותר לפיחות מעל לשני אחוזים מאשר לייסוף מעל לשני אחוזים", אומר הכט. "החל מדצמבר 2006 ובהשוואה לתקופה שלפני כן, הצטמצם הפער שבין ההסתברויות ובימים האחרונים, לראשונה, התהפכה המגמה ארוכת הטווח הזו וההסתברות לייסוף שאותה מתמחר השוק גדולה מזו של הייסוף. מדובר בפעם הראשונה בישראל, שבה תומחרו האופציות על שער החליפין שקל/דולר לפי סיכוי גדול יותר לייסוף מאשר סיכוי לפיחות".

 

מדי שנה נערך סקר בקרב אנשי עסקים, בו הם נשאלים מה הם צופים שיהיה שער החליפין והאם הבורסה תעלה או תרד. לציפיות אלו יש חשיבות רבה משום שהן משמשות כהנחות עבודה לתכנון תקציבי, להחלטות על השקעות, לקביעת סוגי הצמדות, לעיצוב המבנה הפיננסי של חוזים עסקיים ועוד.

"עם זאת, מובן שהניתוח של המידע הזה והפיכתו לידע מקצועי צריך להיעשות בשיקול דעת ובאחריות. ישנם פעמים בהם שער החליפין בפועל איננו עקבי עם ציפיות השוק. לפיכך, כדי לערוך תחזית מלאה לגבי העתיד יש להביא בחשבון מידע נוסף כגון: הכוחות הכלכליים הבסיסיים המשפיעים על המטבע הישראלי, וביניהם העודף בחשבון השוטף הישראלי ולמולו הגירעון בחשבון השוטף האמריקאי, היקף ההשקעות הישירות במשק, פער אינפלציות לטובת השקל, מעמדה של ישראל כמלווה לחו"ל, עודף גדול בנכסי מט"ח בקרב כל אחד מהסקטורים במשק בנפרד וביחד, סיכון שע"ח נמוך, סיכון מדינה נמוך בהשוואה לשנים קודמות, פער הריביות בין השקל לדולר ועוד", ציין הכט.

 

עוד אמר הכט  "יש לזכור כי האופציות מתארות עולם פיננסי מורכב ומסובך וכי יישום מודלים פיננסים מתקדמים מצריך מערכת בעלת יכולת טכנולוגית גבוהה במיוחד. מניסיונות שבוצעו לבניית אופטימיזציה ממערכות אחרות הקיימות בשוק, התברר כי אף אחת מהן לא הצליחה להתמודד עם כמות הנתונים הגדולה שהוצבה לה. מרבית הטכנולוגיות הקיימות בעולם לחילוץ מידע עשיר ומורכב מהשווקים הפיננסיים מחייבות התערבות ידנית. לעומתן, למערכת של SAS יש יכולות אנליטיות גבוהות המאפשרות ביצוע תהליכים מורכבים החיוניים לביצוע אופטימזציה.

המערכת, המיושמת באופן שוטף במחלקה המוניטרית ומספקת נתונים מעובדים בתדירות יומית, מספקת שורה של מדדים אובייקטיביים שבאמצעותם ניתן לקבל החלטות על בסיס מידע כמותי וגם להבין טוב יותר את הלכי הרוח בשוק. . כמו כן היא יכולה לשמש גם כפתרון סיסטמטי לניתוח ולצורך קבלת החלטות עבור מגוון רחב של משקיעים פיננסיים", ציין הכט.

 

 (להרחבה: http://www.bankisrael.gov.il/deptdata/monetar/studies/mns0601h.pdf).

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning