bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

מאת: שרון הר עוז, מיה מחשבים

הארכיטקטורה מוכוונת השירותים (SOA) עתידה לשנות את העולם לא רק בהקשר של תהליכים וטכנולוגיות, אלא את הארגון כולו. הדבר נכון גם בתעשיית התוכנה עצמה וגם בארגונים הנשענים על תוכנה. מה אם כן כל כך חדשני בכך? ה-SOA כוללת לא רק תוכנה שכבר פותחה אלא גם את זו שעתידה להיות מפותחת. חברות שיספקו פתרונות BI בעתיד תהיינה חייבות לספק באותו זמן אותם הפתרונות גם בסביבת SOA ולהציע תשתית שבה קישוריות הנתונים והאינטגרציה שלהם, כמו גם התובנה העסקית והאנליזה, יתנהלו על אותה פלטפורמה ויופיעו כשירות.

חברות המפתחות כלי BI צריכות להיות מוכנות לפעול בסביבת SOA וזהו לכשעצמו רגע של אמת בכל הקשור לאינטגרציה, לעקביות ולארכיטקטורה של קו המוצרים כולו. שנית, ספקי ה-BI חייבים במקביל לבנות תשתית חדשה של קישוריות, של אינטגרציית נתונים, של BI ושל אנליטיקה על גבי פלטפורמה משותפת ולהיות למעשה ספקים של שירותי SOA המיועדים לרמות הארגון השונות והמסופקים מפלטפורמת ה-BI. כמו כן עליהם לספק פתרונות עסקיים מוגמרים מאותה הפלטפורמה.

רק לספקי BI בודדים יש את המשאבים או את התשתיות לספק את כל הדרישות הללו. ולכן מרביתם מעדיפים להתמקד ב- Web Services שהם פחות מבודדים, או בפתרונות דיווח ייעודיים.

רעיון ה-SOA הוא חזון כל כך רחב המקיף את תעשיית התוכנה כולה תחת קטגוריות הקשורות בפונקציונאליות. בעתיד, הספקים יהיו חייבים למצוא את נישת ה-SOA שבה ירצו לעסוק, בין אם במסגרת קטגורית הארגון, הפלטפורמה או השירותים.

חברות ייעוץ וארכיטקטורת מערכות מידע תתמקדנה בהגדרת ה-SOA הארגונית עבור כל חברה וחברה. הארכיטקטורה כוללת את כל המערכות: בסיסי נתונים, מערכות ERP, מחסני נתונים ומערכות BI. זוהי בראש ובראשונה משימתו של הארכיטקט - ליצור את הדרישות למערכות, לתהליכים ולארגון.

תוכנות הביניים (middleware) הן אלה שמאפשרות ל-SOA להתקיים. כבר עכשיו ניתן לשמוע את הכאוס הקיים בשדה הקרב הזה עם הכרזתן של יבמ, אורקל, BEA, מיקרוסופט וסאפ על הפתרונות שהן מציעות, כמו גם על הצהרת כוונותיהן בתחום. לבסוף יש גם את הספקים של שירותי ה-SOA, שעבורם האתגר הוא לעטוף את התוכנות הקיימות והחדשות כגון שירותי BI ולהפוך אותם לזמינים בסביבת SOA.

לשם המחשה ניתן להשתמש בדוגמה של הערכה לצורך מתן אשראי. זוהי דוגמה מצויינת ליישום אמיתי של SOA: כאשר לקוח ממלא בקשה להלוואה בבנק, היועץ של הבנק מעלה באמצעות מערכת אונליין את כל המידע הרלוונטי אודות הלקוח. כמו כן, הוא מפעיל את שירות ה-BI כדי לקבל את הערכת האשראי. מערכת ה-BI מקבלת את הנתונים כקובץ XML, מאחזרת את נתוני הרקע ממחסן הנתונים המרכזי ומפעילה יישום כריית מידע כדי למצוא לקוחות בעלי פרופיל דומה.

כל זאת כדי לבצע דירוג אשראי המבוסס על הנתונים שסופקו. היועץ של הבנק שיושב מול הלקוח מקבל את התוצאות כעבור דקות מועטות מרגע שהפעיל את שירות ה-SOA באמצעות מערכת האונליין. בדוגמא זו מדובר באינטגרציה של אפליקציות ושל נתונים ולכן ספקי ה-BI חייבים לגרום לכך שרכיבי תוכנת ה-BI יהיו זמינים לשימוש בסביבת SOA.

הלקוחות ידרשו אינטגרציה של אפליקציות מהספקים כחלק מתהליך ה-SOA. במקביל הלקוחות יצפו מספקיות ה-BI לפתרונות מוגמרים שישולבו בפתרונות העסקיים. על מנת להצליח כספק BI גם בעתיד, על התשתיות והטכנולוגיה כאחת להיבנות מראש כ-SOA ולכלול את כל השימושים הדרושים על גבי פלטפורמת BI אחת. כמו כן, על ספקי ה-BI לחבר את כל הרכיבים שניתנים לשימוש חוזר, לקשור אותם לפלטפורמת ה-BI בדרך גמישה ולהציע מטאדאטה לשליטה על כל רכיבי ה-BI. ספקים אלה ללא ספק יאיצו את פיתוח ה-SOA. 

השוק דוחף את ספקי ה-BI לכיוון SOA משום שהלקוחות דורשים שנתונים יהפכו למידע במהירות האפשרית. למרות שהשימוש ב-BI הוא בעל אופי אסטרטגי, הוא יתקרב יותר ויותר לדיווח תפעולי ולניתוח. המגמה שבמסגרתה יש ציפייה לשילוב נתונים גם כ-online וגם באצווה דוחפת, כאמור, את ספקי ה-BI לכיוון SOA. לכן עליהם להיות מוכנים לתפקד כספקים של שירותי נתונים המוכנים לשימוש בסביבת SOA. ספקי ה-BI העתידיים יבואו עם פלטפורמה אחת הכוללת נתונים ושירותי BI על גבי אותה הפלטפורמה, כמו גם עם פתרונות עסקיים המוכנים לשימוש.

כדי לקרוא מאמרים נוספים באותו הקשר, הקישו כאן וכאן.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning