bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
מדור "מדברים עם המומחים"  מביא  שיחות עם מומחים ומובילי דעה ממרכזי ההתמחות של מטריקס על מגמות, כיוונים וטיפים בתחומים המשפיעים ביותר בעולם ה- IT.  והפעם עם בועז גודוביץ, מומחה BI.  למה BI?

Business Intelligence (בינה עסקית)  נתפסת היום בהרבה מאוד ארגונים כעיניים של העסק. באמצעותה ניתן להניע יוזמות, לנתח פעילויות ולמדוד הצלחות. ה- BI הפך בשנתים האחרונות מכלי עבודה לכלי החלטה וביצוע וככזה הוא משפיע יום יום על תהליכים ארגונים ועסקיים.

כמו בתחומי IT אחרים, גם פתרונות  ה- BI בישראל מוטמעים בהצלחה יתרה לעומת מדינות אחרות.

טוענים כי ככל שמתרחב יישום ה- BI המנהלים מתנתקים מן השטח. מה דעתך בנושא? 

ה BI הוא כלי ולא מטרה, הוא משמש היום מנהלים בכל דרגות הארגון, ומאפשר קבלת החלטות עסקיות מושכלות.

מנהלים המנצלים נכון את הכלי, יכולים להשיג מטרות עסקיות וארגוניות באופן יעיל ופעיל.

אני לא מניח שמנהלים "מתרחקים מהשטח" רק כדי להיות צמודים לכלי המחשוב, אלא משלבים את הכלים להשגת המטרות.

הניידות הרבה כיום, מגיעה גם לתחום ה BI, בעזרת הרחבת היישום ושיתוף המידע העדכני למכשירים הניידים. מנהל המשלב נוכחות בשטח יחד עם צפיה בנתונים הנשלפים ממערכות ה- BI נהנה משני העולמות, הוא נמצא בשטח והוא נמצא בעניינים וההחלטות העסקיות/ניהוליות שלו מבוססות יותר.


 מה המגמות שאתה צופה בתחום ה- BI, בהקשר לשוק הישראלי ?

שתי מגמות מרכזיות נוגעות האחת ל"מה" והשנייה ל"איך".

בתחום "המה" מתחילים ליישם באמצעות ה-BI לא רק את היישומים הקלאסיים אלא גם יישומים ייעודיים כמו ניהול כולל של  מחזור החיים של תקציב הארגון, יישומים בתחום ה-performance management המאפשרים לארגון להגדיר, להנחיל, לבקר ולהתכוונן אל יעדים עסקיים מדידים ועוד.

בתחום ה-"איך" יש חשיבה והשקעה בכל הקשור להצגה, הגשה וויזואליזציה של המידע. כדי שיעשה בו שימוש, במקום ובזמן הנכון. מפתחים דפי תוכן (פורטלים) מבוססי BI,  מיישמים dashboards, מקבלים מידע למכשירים ניידים ומספקים יכולות ויזואליות/אנימטיביות חזקות. הרעיון הוא - השימוש בתוצרי ה-BI צריך להיות טבעי ואפקטיבי. המנהל צריך להשקיע את תשומת ליבו במשמעות המידע ולא בדרך לתפעל את המערכת ולהגיע אליו.


מהו האני מאמין שלך בתחום ?

אני מאמין שתחום ה-BI איננו רק nice to have. הוא מרכיב מהותי וחיוני בכל התמודדות עסקית וארגונית, לרוחבו ולאורכו של הארגון.

רגולציה מחייבת שקיפות וניתוח של מידע - BI הוא חלק מהותי בפתרון. צמיחה ובחירת מוצרים/שווקים - מחייב ניתוח והבנה של נתונים ויכולות לבצע סימולציות. התייעלות מחייבת שימוש ב-BI להבנה של האפקטיביות ושל ההתיעלות המתוכננות ולתיעדוף ייעדי ההתיעלות. סגמנטציה של לקוחות וביצוע קמפיינים ומכירות חכמות מחייבת BI. מדידה של הארגון וניהול מוכוון יעדים, מחייב שימוש ביכולות ה-BI. מניעת נטישה של לקוחות - מחייבת יכולות BI.  ועוד ועוד.

אני מאמין ששימוש ב-BI זה חלק מהמיומנות הבסיסית הנדרשת למנהלים בכל הדרגים. המנהלים חייבים לדרוש מהמנמ"ר שיספק להלן את היכולות הרלוונטיות.

המנמ"ר מצידו, צריך לדעת לא רק לספק את היכולות הבסיסיות אלא גם להבטיח שימוש נכון ורחב ביכולות אלו.

מה רוב האנשים אינם יודעים על BI וחשוב שיידעו?
תחום הבינה העסקית הוא אחד התחומים הצומחים ביותר בתחום ה- IT. הוא ממוקם במקום השני לאחר תחום אבטחת המידע. היקף ההכנסות ממכירת פלטפורמות בינה עסקית יצמח ב-10% באזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה (EMEA) ויגיע ב- 2007 לכ-1.5 מיליארד אירו.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning