bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
"אחת ההנחות הרווחות בקרב מנהלים ומקבלי החלטות היא כי מערכות בינה עסקית (BI) משמשות לשיפור ביצועי הארגון על ידי חיזוי מדדים שיובילו להצלחות עסקיות," אומרת שרון הר עוז, מנהלת תחום פתרונות אנליטיים בחברת מיה מחשבים, המייצגת בלעדית את SAS בישראל. "זוהי למעשה ההגדרה של 'BI מסורתי'- שיפור תהליך קבלת ההחלטות על פי נתונים המתקבלים מהמערכות, במסגרת האסטרטגיה הארגונית."

אולם, עולה השאלה, האם קיימים שימושים נוספים שניתן לעשות בעזרת מערכות ה-BI? האם ניתן לשפר תהליכים עסקיים ולהשתמש במערכות אלו בכדי להשגיח, להשפיע, לעבד ולשנות את המערכות התפעוליות ללא התערבות ממשית? לדברי הר עוז, התשובה על כך היא חיובית באמצעות מגוון כלים ש- SAS מציעה, המאפשרים לנצל את המערכות לטובת שימושים חדשים לשילוב בתהליכי קבלת ההחלטות העסקיות וטיובם. "שימוש ראשון הוא מתן היזון חוזר המאפשר לבצע אינטגרציה הדוקה יותר בין תשתית ה-BI לישומים עסקיים," אומרת הר עוז. לטענתה, במודל זה התוצאות המתקבלות מהדו"חות ומהמנועים האנליטיים מגיעים אוטומטית חזרה גם למערכות התפעוליות. תוצאות החיזוי יתמזגו עם הנתונים ויחזרו כקלט לבסיסי הנתונים המיושמים, או למחסני הנתונים.

 טכניקה זו מתאימה במיוחד ליישומים שבהן התהליכים העסקיים מחזוריים, דוגמת תכנון חודשי, דו- שבועי וכו'. צרכני המידע יתוגמלו מיידית מאחר והמערכת מתחשבת בתוצאות החדשות בכל פעם שהיא מציעה המלצה חדשה. אולם האם מערכות ה-BI מסוגלות להגיב לאירוע חיצוני, דוגמת שיחת טלפון? שהרי ארגונים שהטמיעו מערכת BI לטובת תמיכה בתהליכי קבלת ההחלטות העניקו לעובדיהם את היכולת לשפר את מכירת המוצרים ולקבל החלטות מהירות, מתאימות ומעודכנות. לדברי הר עוז, טכניקות של שימוש ב-BI, טרם קבלת החלטות, נמצאות בשימוש נרחב, אולם המודלים שנבנו אינם מגיבים בצורה דינאמית לשינויים במצב הלקוח. הסיבה לכך הינה הרצת batch של המערכת. "בשונה מ-BI מסורתי, כעת מבקשים היישומים התפעוליים גישה לתוצאות המודל, במקום לתוצאות המאוחסנות בדו"ח מזה זמן. לכן, מומלץ לארגונים ליישם מעקב קבוע אחר המודלים השונים הקיימים ואחר ביצועיהם."

 היישום השלישי מאפשר לארגונים לשלוח אזהרות והצעות לשיפור תהליכים עסקיים. "כשתשתית ה-BI מחפשת חריגות בתוך תהליך עסקי ואז נוקטת פעולה לתקנו, נקרא הדבר BAM (Business-Activity Monitoring). ב-BAM טיפוסי, או במצב של התרעה, יישום הבינה שולח הודעה למקבלי ההחלטות כשדבר חריג קורה. תרחיש נוסף - תשתית ה-BI עוקבת אחר אירועים בזמן אמת ומיישמת חוקים על מנת לקבוע כשהתהליך מזהה חריגה." לסיכום, השינוי המרכזי עליו ניתן להצביע היום - מעבר מהסתכלות רק על המידע, לטובת הבנת תפקיד המערכות בתהליכים עסקיים. "בעוד ארגונים מאמצים יישומים חדשים ל-BI, יש להבין כי יישום של רק אחת משלוש האפשרויות שהוצעו לעיל, אינה מספיקה. האתגר האמיתי יהיה לבנות ולנהל מערכות רבות עם מספר מטרות וסגנונות," היא אומרת.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

אירועים קרובים

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning