bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
הכרזתה של SAS בכנס העולמי שלה, שננעל לפני ימים אחדים, כי רכשה את חברת טרהגרם (Teragram), הנחשבת למובילה עולמית בניתוח אנליטי של טקסטים NLP-Natural Language Processing)), העלה שוב תחום זה למוקד ההתעניינות. מדובר במהלך אסטרטגי של החברה SAS שנועד לחזק את יכולותיה בתחום כריית נתונים טקסטואלים (text mining) ומרחיב את היכולות האנליטיות של SAS.  

כבר לפני עשור הייתה זו SAS שהכירה בחשיבות של הצורך בפיתוח כלי ניתוח אנליטיים של טקסטים וכן ניתוח מידע לא מובנה אחר דוגמת דפי אינטרנט, מסמכים, פריטי דואר אלקטרוני, וכל מידע אחר אשר אינו ניתן לאחסון על גבי מסדי נתונים. כיום SAS ביססה את עמה כמובילה עולמית בתחום זה.  

ואכן, כפי שכבר התבטא ג'ים גודנייט, מנכ"ל SAS, הוספת המומחיות של טרהגרם בכל הקשור לטכנולוגיית NLP תשנה את פני הבינה עסקית והשוק האנליטי. מדובר לא רק כפתרון כריית טקסט אלא גם הוא מאפשר לשבץ את הפתרון לכל אורך הפלטפורמה הארגונית של SAS.  

החיבור בין תחום בינה עסקית (Business Intelligence) עם ניתוח אנליטי של טקסטים טומן בחובו השפעה מכרעת על ארגונים בתחומים שונים כגון הבריאות, הביטוח והפיננסים. מגזרים אלה יוכלו להרוויח מהשילוב שנוצר בין החיבור של טקסטים שאינם מובנים (unstructured) לבין כלים מבוססי BI.    

ניתוח טקסטים משתמש בטכניקות הנשענות על לינגוויסטיקה, עיבוד עקרונות הדיבור הטבעי וכל זאת תוך שימוש באלוגריתמים ושיטות אחרות על מנת ליצור הבנייה של הטקסטים המועברים לאורך הארגון. מרבית מנהלי ה - IT משתמשים כבר בתוכנות לניתוח אנליטי של כריית טקסטים למטרת ניהול יישומים, מערכות דואר אלקטרוני או מערכות טלפוניות  ואפילו ניהול בלוגים או אתרי אינטרנט.  

המטרה היא להפיח רוח חיים בדוחות ה - BI. באמצעות שליפת העובדות, התפיסות והקשרים בין הנתונים החבויים בתוך הטקסט, תוכנות ניתוח אנליטיות יכולות להפוך את המידע שאינו מעובד ולהפוך אותו למידע בעל משמעות הכולל קישורים למסדי הנתונים  של החברה. מכאן, שניתוח טקסטים אנליטי יכול למנף את המידע המצטבר במערכות הבינה העסקית אשר פעמים רבות הוא מוצג באמצעות דיווחים הקופאים על השמרים מתוך מסדי הנתונים או אפליקציות ארגוניות דוגמת מערכות ERP או CRM.  

למרות העוצמה הטמונה בשילוב בין ניתוח אנליטי של טקסטים לבין מערכות BI, העניין עוד לא מתקבל באופן טבעי. "מרבית האנשים עדיין מחברים את תחום הבינה העסקית עם מערכותOLAP , אשר מתמקדות במידע מובנה, לפחות בכל הקשור לתהליכים וממשק המשתמש," אומר בוריס אוולסון, אנליסט מחקר בחברת פורסטר האמריקאית. "עם זאת, על מנת להפוך ליעילים יותר, השימוש במערכות OLAP חייב להביא את הנתונים הלא מובנים לתוך כלי הניתוח בצורה חלקה שהיא גם שקופה למשתמש."  

ואכן, למרות הוצאות כספיות אדירות על פתרונות מסדי BI מתוחכמים, מנהלי IT ארגוניים רבים מוצאים כי מידע חיוני רב נשאר ברמת הטקסט לכל אורך הארגון עצמו ואינו מוצף דרך פתרונות ה BI, מציין דיוויד או'קונול, אנליסט בחברת Nucleus Research.  

"מדובר במידע המציג למשתמש מגמות בתחומי השיווק, קמפיינים של מכירות, שיווק ו - CRM. עם זאת ניתן למצוא ולעקוב אחר מגמות אלה באמצעות כלי אוטמציה של הניתוח האנליטי ושילוב עם מערכות ה - BI," אומר או'קונל. "באמצעות חיבור ניתוח טקסט אנליטי ליישומי BI מסורתיים - תהליך שאינו יקר מאוד, כיוון שנדרש רק חלק קטן מהמידע - הערך של ה - BI מתרחב. בסופו של דבר, חברות גם זוכות להחזר השקעה (ROI) שלהם במערכות ה - BI." 

דוגמא לכך ניתן למצוא בחברת HP שכחברת ענק נדרשה לנתח כמויות אדירות של מידע טקסטואלי על מנת לקבל מידע רחב יותר על תפיסות הלקוח. ניתוח זה נועד במטרה לפתח את מערכות ה- CRM מהדור הבא. הפתרון של SAS איפשר למנתחי המידע של החברה לשלב יכולות אנליטיות שהפכו את החומר הטקסטואלי למידע עסקי ולמעשה נוצר מכרה זהב של אפשרויות שיווקיות.

"לפני כן, לקח לי שעות רבות לבצע מחקר של מוצרים חדשים שיצאו לשוק אולם כעת אני מבלה בערך 20 דקות בחודש לבצע את עבודה בדיוק,"  סיכם רנדי קוליקה, חוקר עסקי בכיר ב-HP.


 

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

אירועים קרובים

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning