bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
יבמ, יצרנית התוכנה ליישומים רפואיים WellPoint ומרכז הטיפול בסרטן על שם סלואן-קטרינג בבית החולים ממוריאל בניו יורק, חושפים יישומים ראשונים של מערכת המחשוב הקוגניטיבי ווטסון של יבמ, בעולם הרפואה והטיפול בסרטן. השימוש בכלים החדשים יסייע בשיפור הטיפול ובהאצת תהליכי האבחון וניהול הקשר עם החולה, באמצעות יישום עקרונות הרפואה מבוססת ההוכחות המדעיות (evidence based medicine).
החברה האמריקאית לטיפול בסרטן חוזה כי השנה יאובחנו בארה"ב בלבד 1.6 מיליון מקרי סרטן חדשים. מחקרים מצביעים על העובדה לפיה מורכבות תהליכי הטיפול הרפואי בארה"ב גורמת למתן טיפול שגוי או בלתי מספיק באחד מכל חמישה מקרים. הסטטיסטיקה הזאת, יחד עם התפוצצות כמויות המידע הרפואי, המכפילות עצמן מדי חמש שנים, מציגות הזדמנות לתעשיית הבריאות האמריקאית לרתום את הדור החדש של מערכות מחשוב קוגניטיביות, ולאחד כוחות בדרכים חדשות שיאפשרו לשפר את אופן ההכשרה של רופאים, העבודה השוטפת ותהליכי התשלום.
מזה יותר משנה, משתפת יבמ פעולה עם וול-פוינט ועם ממוריאל סלואן-קטרינג, בתהליכי התרגול וההכשרה של מערכת המחשב ווטסון, המסוגלת ללמוד ולנתח מידע בלתי-מובנה ולתקשר עם הסביבה בדיבור אנושי רגיל – לצורך שיפור ניהול הטיפול בסרטן. במהלך השנה הזאת, בילו רופאים מומחים ואנשי טכנולוגיה אלפי שעות ב"הכשרה ולימוד" של ווטסון באופן שבו יש לעבד, לנתח ולפרש מידע קליני מורכב, תוך שימוש בדיבור אנושי טבעי רגיל בשיחה עם החולה – הכול על מנת לשפר את איכות הטיפול הרפואי.
המוצרים הראשונים שנולדו במסגרת שיתוף הפעולה הזה, ומוצגים עתה לשימוש על בסיס מסחרי מלא, צפויים להיות ראשונים בסדרת כלים המיישמים את הטכנולוגיה של ווטסון במגוון רחב של תחומי משק ותעשיות.
עד היום, קלט ווטסון ועיבד יותר מ- 600,000 פיסות מידע רפואי, שני מליון דפי טקסט מ- 42 עיתונים רפואיים ונתוני מחקרים קליניים בתחום הסרטן. ווטסון מסוגל לחפש במסד נתונים של 1.5 מיליוני חולים המייצגים עשרות שנות היסטוריה של טיפולים שונים, לשלב בין הנתונים האלה ולהציג לרופא אופציות טיפול המבוססות על לקחים ותוצאות של ניסויים וטיפולים קודמים. בממוריאל סלואן-קטרינג אימצו את ווטסון ככלי להתמודדות עם המורכבות הכרוכה בהבנת מחלת הסרטן, ולנוכח ההתרחבות המהירה של המחקר הגנומי המובילה לשיטות חדשות של טיפול, המותאם לפרופיל הגנטי האישי של כל חולה ושל כל גידול סרטני.
הרופאים והאנליסטים בבית החולים מדריכים את מערכת ווטסון בתהליכי הגזירה והפירוש של רשימות הרופא, תוצאות בדיקות מעבדה ומחקרים קליניים ובשקלול מאות אלפי מקרים אחרים שטופלו בעבר על ידי רופאים שונים.
החל מדצמבר אשתקד, נותן ווטסון מענה לשאלות המוצגות על ידי רופאים המשרתים את מבוטחי תוכניות הבריאות של וול-פוינט באיזור המערב התיכון של ארה"ב. המפתחים צופים כי המחשב יהווה כלי מרכזי להאצת תהליכי הבחינה והבחירה של טיפולים שונים.
המוצרים החדשים מפעילים ניתוח אנליטי על כמויות גדולות של נתונים מובנים ונתונים בלתי מובנים בכמות גדולה עוד יותר, Big Data. המערכות מיועדות לסייע לרופאים, לחוקרים, למרכזים רפואיים ולמבטחים – על מנת לייעל ולזרז את תהליכי הטיפול. מערכות ווטסון של יבמ מהוות את התשתית לחבילת "תובנות אינטראקטיביות לתחום הסרטן" Interactive Care Insights for Oncology, ולמדריך אינטראקטיבי לטיפול, שפותחו במסגרת שיתוף הפעולה המשולש הזה.
מערכת ייעוץ ראשונה מסוגה לרופאים המטפלים בחולי סרטן, מבוססת על ווטסון וזמינה באמצעות ענן מחשוב. המערכת מציעה אופציות טיפול בחולים בגידולים שונים – ובשלב הראשון היא מיועדת לרופאים הניצבים בפני חולים בסרטן הריאות. אונקולוגים מכל מקום בעולם יכולים לגשת אל המערכת הזאת, על מנת לקבל מידע שיסייע להם בקבלת החלטות טיפוליות.
המערכות החדשות מייעלות את תהליכי ניהול הטיפול, והקשר בין הרופא המטפל ובין מבטח הבריאות בארה"ב. המפתחים חוזים כי הפעלתה תקצר את תהליכי האישור של טיפולים ותנגיש אותם לציבור רחב יותר.
מאז חדרה לתודעה הציבורית, כאשר גברה על אלופי האלופים במשחק הידע הטלוויזיוני Jeopardy!, הפכה מערכת ווטסון של יבמ מתצוגת תכלית טכנולוגית ראשונה מסוגה – למערכת קוגניטיבית הזמינה על בסיס מסחרי, ומיושמת במגוון רחב של תחומי תוכן ותעשיות. בשלוש השנים האחרונות נרשמו שיפורים של 240% בביצועי המערכת, וצמצום של 75% בשטח הרצפה הנדרש לה. כיום, ניתן להפעיל מערכת ווטסון על גבי שרת Power 750 בודד.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning