bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
כלי חיפוש ממוחשבים שפותחו במעבדות המחקר של יבמ בחיפה, טכנולוגיות שרתים, בסיסי נתונים ופורטל של יבמ בשילוב שירותי הייעוץ והמתודולוגיות של יבמ העולמית, עומדים במרכז מחסן נתונים ייחודי חדש במשטרת ניו-יורק, המאפשר טיפול בפשיעה בזמן אמת.
כלי פורטל WebSphere מתוצרת יבמ אפשרו למשטרה להקים לראשונה ממשק משולב ואחיד אל כל מאגרי המידע שלה עצמה, כמו גם אל מאגרים חיצוניים.

המערכת משלבת מידע ממקורות שפעלו עד כה בנפרד, ברמת יחידות המשטרה ואזורי השיטור השונים של העיר. מנוע תוכנה שבפיתוחו לקחו חלק מרכזי מומחי יבמ במעבדות בחיפה, אוסף את הנתונים מהמקורות השונים, ומציג אותם בהקשר של שאילתא נתונה, או של התפקיד המוגדר של השואל. מעבר למערכות חיפוש מקובלות, המערכת מבינה את התוכן הסמנטי של המידע - ולא רק את התוכן התחבירי שלו. כך, מבינה המערכת את המשמעות של הקשרים בין פריטי מידע שונים ובין רכיבים שונים של התוכן בתוך כל פריט מידע - ומבצעת חיפוש שאינו מוגבל רק לפקודה או למונח מסוים שבו נעשה שימוש במסגרת השאילתא.

במרכז המערכת של משטרת ניו-יורק - NYPD - עומדת כלי החיפוש Omnifind 8.2 לחיפוש מתקדם בטקסט. המערכת מבצעת שאילתות המנתחות את הטקסטים של תלונות המוגשות למשטרה, בתהליך אינטואיטיבי יותר מזה של פקודות חיפוש מקובלות. המערכת שנחנכה בשנה שעברה, בהשקעה כוללת של 11 מיליון דולר, זכתה לכינוי "מרכז טיפול בפשיעה בזמן אמת". היא מרכזת בתוך מאגר נתונים אחד את נתוני הפשיעה של 120 מיליון תלונות פליליות שהצטברו לאורך עשר השנים האחרונות בניו-יורק, לרבות מעצרים, פניות בטלפון למוקד המשטרתי, חמישה מיליון רשומות פליליות ותיקי חנינה במדינת ניו-יורק, ולמעלה מ- 31 מיליון רשומות של מעשי פשע בכל רחבי ארה"ב. כל שוטר ברחבי ניו-יורק יוכל לקבל לידיו בקרוב באופן מיידי ועל פי דרישה תמונות חשודים המשודרות אל המחשב הנייד בניידת המשטרה. לא מכבר, הצליח שוטר שעצר חשוד בעבירת סמים לזהות את האיש כחשוד גם ברצח שהתבצע שבע שנים קודם לכן במדינת וירג'יניה, לאחר שקיבל מהמוקד את תמונת החשוד, ששודרה אל מכשיר הטלפון הנייד של השוטר.

על מנת להבטיח הגנה על הפרטיות, מקפידה מחלקת החקירות הפנימיות של המשטרה בניו יורק לפקח מקרוב על פעילות מרכז הנתונים ואנשיו - ולמנוע דליפת מידע בלתי מורשה. מסכי השליטה במרכז הבקרה הממוחשב מאפשרים הצגת מפות לוויין מפורטות והתמקדות מיידית בנקודות שונות של העיר, על מנת להדריך ולהנחות את השוטרים הפועלים בשטח. על גבי המפה, מופיע המיקום המדוייק של כל ניידת וכל שוטר. מערכת ניטור פשיעה בזמן אמת מציינת כל נקודה ממנה מתקבל דיווח על מעשה פשע - ומאפשרת איתור דפוסי פשיעה, כיווני תנועה של עבריין ולכידתו על ידי השוטרים בשטח. המערכת מנתחת גם את דפוסי הפשיעה המסתמנים לאורך תקופת זמן, על מנת להקצות במידת הצורך כוחות לנקודות גיאוגראפיות מסויימות או לתחומי פשע מוגדרים באזורים השונים של העיר. תהליכי ניתוח נתונים, איתור מגמות והצלבת מידע, שהתבססו בעבר על טיפול ידני בדוחות משמרת ובדוחות תלונה - מתבצעים כיום בזמן אמת, ומאפשרים התמודדות יעילה יותר עם הפשיעה בעיר. ניתוח כזה של קבוצת מקרי פשע במקום התייחסות לכל מקרה בפני עצמו, עשוי להצביע על מכנה משותף בדמות אדם הקשור למספר רב של מקרים, מכנה משותף גיאוגראפי או משתנה אחר המוביל לפתרון.

כאשר שוטר מתקשר מן השטח על מנת לדווח על מקרה פשע חדש, מופעלת תוכנת ניתוח הבוחנת את הפרטים החדשים מול מאגר הנתונים הקיים כבר במערכת, בחיפוש אחר רמזים אפשריים המצביעים על קשרים בין מקרי פשיעה, או כיווני חקירה אפשריים. כך, למשל, נלכד פורץ שהתחזה לאיש תיקונים של חברת חשמל מקומית, באמצעות כרטיס ביקור מזויף אותו הכין לעצמו: הפורץ הדפיס על גבי הכרטיס מספר טלפון שממנו התקבלה חודשים רבים קודם לכן שיחת חירום על מקרה פשע אחר. תשאול קרבנות אותו פשע קודם והעדים בתיק הישן ההוא - הוביל בסופו של דבר לאיתור הפורץ.

בשלב הבא של הרחבת המערכת, מקימים עתה בניו יורק בסיס נתונים של עבריינים החוזרים פעם אחר פעם לפשע, שישלב מידע ממערכות בתי הסוהר, כאשר במקביל מתקיימים דיונים עקרוניים לגבי שילוב מידע גם ממערכות המחשוב של בתי המשפט. בסיס הנתונים יכלול את תיאור העבריינים המורשעים, הכתובת בהן התגוררו או ביצעו עבירות, עבריינים אחרים איתם היו להם קשרים וכן הלאה. במקביל, פועלים במשטרת ניו-יורק לשילוב מידע המתקבל ממקורות נוספים - ולהרחבת בסיס הנתונים כך שיכסה תקופה ארוכה יותר מעשר השנים הכלולות כבר במסגרתו.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

אירועים קרובים

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning