Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

חברות יבמ וטבע מרחיבות משמעותית את שיתוף הפעולה ביניהן, ומתמקדות בשני אתגרים מרכזיים בתחום הבריאות: גילוי אופציות טיפול חדשות, ושיפור ניהול הטיפול במחלות כרוניות. שני הפרוייקטים החדשים יפעלו על גבי ענן הבריאות של ווטסון.

שיתוף הפעולה החדש יכלול שלוש שנים של מחקר משותף המיועד לפתח טכנולוגיות קוגניטיביות שיאפשרו גישה שיטתית לתחום המעקב אחר תגובה לטיפולים תרופתיים, ובאספקת יכולות חסרות תקדים לגילוי שימושים חדשים בתרופות קיימות. שתי החברות הודיעו גם כי מאמץ המחקר המשותף שלהן בתחום מחלות דרכי הנשימה ומערכת העצבים המרכזית יהיה הניסיון הראשון אי-פעם לשלב מידע הנאסף על ידי The Weather Company, שבבעלות יבמ, אל תוך מערכת ניתוח קוגניטיבי אנליטי בתחומי הבריאות.העבודה המשותפת לשתי החברות בתחום ניהול הטיפול במחלות כרוניות נולדה בעקבות שיתוף פעולה קודם של טבע שהייתה אחת השותפות המייסדות בתוכנית השותפים במדעי החיים הפועלת סביב מערכת ווטסון וענן הבריאות שלו.

את ההודעה על שיתוף הפעולה החדש מסרו פרופ' יצחק פטרבורג, יו"ר מועצת המנהלים של טבע יחד עם יו"ר מועצת המנהלים של יבמ, הנשיאה ומנכ"ל החברה, ג'יני רומטי. השניים היו הדוברים המרכזיים בכנס "עולמו של ווטסון", המתקיים השבוע בלאס וגאס. לדברי פרופ' פטרבורג, "העבודה המשותפת של טבע עם יבמ מיועדת לפתח ולספק סוגים חדשים של פתרונות תרופתיים, המשלבים בין המומחיות הרפואית והטכנולוגית של טבע ובין בסיס נתונים עשיר, שאין לו כל מקביל בתעשייה, ויכולות מחשוב קוגניטיבי מתקדמות דוגמת ווטסון".


פרופ' פטרבורג ציין כי "התרופות של טבע מגיעות מדי יום אל 200 מיליון בני אדם, עם ארון התרופות המקיף ביותר בעולם. יש לנו את ההזדמנות להוביל שינוי בתעשיית התרופות, לחדש תמיד כדי לענות על הצרכים המתפתחים של הצרכנים שלנו. ע"י שיתוף המומחיות של טבע בתעשיית הפרמצבטית יחד עם יכולות המחשוב הקוגנטיבי של ווטסון, נוכל לייצר פתרונות חדשים ולספק ערך אמיתי לאנשים".
"העבודה המשותפת של טבע ויבמ יוצרת הזדמנות חסרת תקדים לסייע לרופאים וחולים ברחבי העולם להשיג את ההבטחה שמציעה הבריאות המותאמת אישית", אמרה דבורה דיסנצו, המנהלת הכללית של יחידת Watson Health.

ההודעה המשותפת ליבמ ולטבע היום ראויה לציון מיוחד, משתי סיבות. ראשית, העבודה עם טבע מרחיבה את טווח הכיסוי של המחקר הביו-פרמצבטי ממעבדות המחקר אל ארון התרופות האישי של הלקוח, באופן המאפשר להבין את עוצמת המחשוב הקוגניטיבי של ווטסון בכל תחום מדעי החיים והרפואה. שנית, העבודה כוללת יישום ראשון מסוגו של נתונים הנאספים במסגרת The Weather Company על גבי ענן הבריאות של ווטסון, באופן המהווה אבן דרך ומציג את האופן שבו מתפתחת ומתרחבת ההגדרה של 'נתוני בריאות'".

גישה שיטתית לגילוי שימושים חדשים של תרופות קיימות
30% מהאישורים לתרופות הניתנים בשנים האחרונות על ידי ה- FDA מתייחסים לשימוש חדש בתרופות שאושרו בעבר להתוויות אחרות. שימוש חדש בתרופה המאושרת כבר למטרות אחרות, מאפשר לקצר את זמן ההבאה לשוק של טיפולים חדשים המבוססים על תרופה זו ומתמקדים במחלות שונות מאלו שעבורן פותחה. כך, ניתן לחסוך בזמן ובעלויות הכבדות המלוות פיתוח תרופה חדשה לחלוטין. על פי הנתונים המוכרים כיום עומד משך הפיתוח של תרופה חדשה על עד 20 שנה, ועלויות פיתוח של כ- 2.5 מיליארד דולר. תרופות שזכו כבר לאישור רגולטורי קודם, נבדקו קודם קבלת האישור הזה באופן מקיף, בבדיקות שאישרו את בטיחות השימוש בהן. לפיכך, עלויות האישור החדש, לשימושים אחרים, יהיו נמוכות משמעותית. שימושים חדשים, שינויים במינון, בפורמולציה ובמנגנוני הנטילה מציגים פוטנציאל לזירוז תהליך ההצגה לשוק של טיפולים חדשים, העונים לצרכים רפואיים שטרם טופלו.


אופן הגילוי של שימושים טיפוליים חדשים בתרופות קיימות נשען עד היום על גילויים אקראיים או על מחקר מבודד. שיתוף הפעולה החדש בין טבע ובין מעבדות המחקר של יבמ נועד לתכנן, לבנות ולהציג לשוק תהליך שיטתי של גילוי יעדי טיפול חדשים בתרופות קיימות, שיוכל לשמש כתהליך בכל תעשיית התרופות. במסגרת התהליך, ישולבו תובנות אנושיות יחד עם אלגוריתם ייחודי של למידת מכונה, ובסיס נתונים הנאספים בעולם האמיתי – הכל על גבי תשתיות ענן המחשוב של ווטסון. טכנולוגיית המחשוב הקוגניטיבי של ווטסון תפעל בקנה מידה רחב, על מנת לחשוף מתאמים וקשרים שלא התגלו עד כה בין מולקולות מוכרות של תרופות מאושרות לשימוש, ובין מחלות ומצבים רפואיים.


לדברי מיכאל היידן, נשיא חטיבת המו"פ העולמית והמדען הראשי של טבע, "מדובר בשותפות טבעית בין טבע, כמובילה עולמית בשימוש חדשני במולקולות קיימות – ובין יבמ החלוצה בתחום המחשוב הקוגניטיבי, בעזרת ווטסון. שיתוף הפעולה ירכז יחד את הידע המדעי ואת הטכנולוגיה הנדרשים על מנת לעבור מגילוי אקראי לגילוי על בסיס תהליך תעשייתי מובנה, תוך פתיחת אפשרויות חדשות ומלהיבות ליצירת טיפולים חדשים המבוססים על תרופות קיימות".

התמודדות משופרת עם מחלות כרוניות
מחלות כרוניות מציגות אתגר כלל-עולמי כבד, הן לחולים והן למערכות הבריאות. מחלות כרוניות נפוצות, דוגמת אסתמה הצפויה לפגוע ב- 400 מיליון חולים בשנת 2025, אינן זוכות לטיפול הולם: חולים רבים אינם מתמודדים כראוי על המחלה – למרות עשרות שנים בהן זמינות כבר תרופות מוכחות לטיפול בה. אנשים רבים הסובלים מאסתמה, עודם חווים התקפים שאינם מסוגלים לשלוט בהם – בשל שימוש בלתי נכון במשאף, או אי-התמדה בטיפול. לנוכח המציאות הזאת, נדרשים פתרונות טיפוליים המאפשרים גישה שיטתית יותר ומסוגלים להוביל לשליטה מלאה במחלה.


על מנת להתמדד עם השפעות מחלות כרוניות, חושפות טבע ויבמ לראשונה מיזם משותף המשלב את טכנולוגיות הטיפול של טבע יחד עם מערכת המחשוב הקוגניטיבי ווטסון של יבמ. שתי החברות מתכוונות לאפשר לחולים, ספקי שירותים בתחומי הבריאות ומממני השירותים האלה, להבין טוב יותר את תהליכי המחלה הכרונית, לשלוט בה ולעקוב אחר הטיפולים השונים ויעילותם.


שיתוף הפעולה בין יבמ ובין טבע בתחום ניהול המחלות הכרוניות ישלב מערכות אספקת תרופות – דוגמת משאפים – הקשורות לענן, וטכנולוגיה של אפליקציות מובייל לאיסוף נתונים מתוך יותר משישה מיליארד נקודות דיווח שונות, לצורך עיבודם בסביבת ווטסון ועל מנת להציג תובנות, שעל בסיסן ניתן לפעול. במסגרת זאת, ישולבו גם לראשונה בעולם התרופות נתונים הנאספים על ידי The Weather Company, של יבמ. שילוב בין יכולות העיבוד הקוגניטיבי של ווטסון ובין אלגוריתם שפותח לאחרונה, יאפשר לחשב את הסיכון החזוי לאירועים דוגמת התקפי אסתמה. טבע, מצידה, תספק את המידע הזה ישירות למטפלים ולחולים המשתמשים במוצריה, באמצעות אפליקציית מובייל או ממשק תוכנה אחר.


ענן הבריאות של ווטסון פועל במתכונת פלטפורמה כשירות (PaaS) לנתונים בתחום הבריאות. הענן מספק תשתית להיצע פתרונות קוגניטיביים ומתוכנן על מנת לסייע לארגוני בריאות לגזור ולהפיק תובנות אישיות הנוגעות לכל מטופל – ולהציג תמונה שלמה יותר של משתנים העשויים להשפיע על הבריאות. השימוש אותו תעשה טבע בסביבת ענן הבריאות של ווטסון יתנהל תוך הקפדה על הוראות החקיקה והתקנות הנוגעות לתפעול ולאבטחה של מאגרי מידע רפואי.

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning