bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

האם מסתיים עידן חברות ה-BI העצמאיות ? נראה שכן. מספר שבועות לאחר שחברת סאפ על רכישת Business Objects הצרפתית תמורת 7 מיליארד דולר וכחצי שנה לאחר שאורקל רכשה את Hyperion תמורת 3.3 מיליארד דולר, מודיעה יבמ על רכישת חברת ה-BI העצמאית הגדולה האחרונה - מדובר בקוגנוס (Cognos) הקנדית, ויבמ תשלם תמורתה לא פחות מ-4.9 מיליארד דולר.

שוק ה-Business Intelligence עבר כעת סופית לשליטתם הבלעדית של הגורילות של עולם התוכנה. התוצאה הישירה של המהלך הזה היא שמעכשיו הרבה יותר מנהלים בעולם ינהלו את החברות שלהן לפי מודלים וכלים שיצאו ממרכזי הפיתוח של סאפ, יבמ או אורקל.

אותם מנהלים ימצאו שהחלטות ניהוליות שונות כבר מוכתבות להן באופן אוטומטי על ידי תוכנות ה-BI שמנתחות את מצב החברה, יעדיה והתהליך העסקי הנתון בהתאם להחלטות שלקח המנכ"ל. המושגים OLAP, דשבורד (לוח פיקוד), שאילתות אד הוק, ואפילו אינטגרציה של מוצרי מיקרוסופט בהם משתמשים המנהלים אל מול מערכת ה-BI יהפכו לנפוצים בהרבה. מנהלי העתיד יעבדו בצורה הרבה יותר מדוייקת, מדעית ומתוכננת.

שוק ה-BI העולמי מוערך על ידי חברת המחקר IDC בשישה מיליארד דולר, ולאחר השתלטותן של שלושת ענקיות התוכנה על החברות העצמאיות הוא אמור לגדול ולהגיע לכל ארגון לו הן מוכרות פתרונות תוכנה. סאפ, אורקל ויבמ כבר מנהלות ביניהן מלחמת חורמה על מרבית פתרונות התוכנה שעובדים בארגונים הגדולים - ממסדי הנתונים ועד לתוכנות ניהול המסמכים או ניהול הייצור, וכעת הן צפויות לסגור גם את הואקום של יישומי האינטליגנציה העסקית.

התגובה של מיקרוסופט

התהליך הזה יהפוך פתאום את הבעלות על חטיבת BI ענקית למצב הכרחי עבור ענקיות התוכנה בעולם. לאורקל כבר יש חברת BI, והנה סאפ ויבמ הלכו בעקבותיה והדביקו את הפערI. מיקרוסופט תמיד תקפה את נושא ה-BI בצורה צנועה יותר והלכה אחרי מובילות השוק, אבל גם היא תהיה חייבת להגביר את הקצב מול המתחרות. ייתכן מאוד שאנשי רדמונד יסתפקו בתשתית התוכנה שכבר יש להם, או שאולי יפתחו כלי BI נוספים בעצמם, לארגונים קטנים יותר. אבל מה יעשו סאן HP ו-EMC? שלושתן בוודאי יחפשו עכשיו פיתרון מהיר גם לשוק ה-BI, לפני שכל לקוח שלהן שמתעניין בבינה עסקית יכניס לארגון שבו הן כבר פועלות את אחת ממתחרותיהן הגדולות.

את מי יכולות HP, EMC או סאן לנסות ולרכוש? חברת MicroStrategy עדיין מתגאה בלקוחות גדולים והתקנות סופר מתקדמות, גם SAS היא שחקנית נישה, ולמרות שינוי הכיוון שעברה פנורמה היא יכולה להתאים לסוג מסוים של פתרונות.

נקודה מעניינת נוספת היא ההשפעה של עסקאות הענק הללו על השוק הישראלי. מה יעשו עכשיו חברות האינטגרציה הישראליות כדוגמת מטריקס (נציגי ביזנס אובג'קטס שנקנתה על ידי סאפ) או ליבי טכנולוגיות תוכנה (נציגתה של קוגנוס בישראל) שהחברות העצמאיות מולן עבדו בעולם שייכות היום לסאפ או יבמ. האם יצאו משוק ה-BI בישראל? האם ימשיכו לתת שירות לחברות הענק? או שאולי יהמרו על סוסים עצמאיים חדשים?

המקור: אתר Themarker. למאמר המלא, הקישו כאן.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning