ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: איך לחשב ROI בפרויקט data mining?

איך לחשב ROI בפרויקט data mining? 12 years 2 months ago #3799

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
די קשה לחשב את ההחזר בפרויקים של כריית נתונים (DM), קודם כל כי המטרה בפרויקטים כאלה היא לא כל כך ברורה. היא יכולה להתפתח במשך הפרויקט. לעיתים היא מלכתחילה מוגדרת בצורה מעורפלת, כגון - "יש למצוא דפוסים מענינים מנתוני המכירות".  וכמובן, בלי מטרה כמותית, קשה להגדיר החזר.
ישנה גם הבעיה של עקומת לימוד, של התלמדות עם הכלי החדש של כריית נתונים. המטרות שיודעים להגדיר בתחילה, הן מנסיוני, פשוטות מדי וקשורות יותר מדי לשאלות פתוחות מהעבר, במקום להשגת תועלת כספית מירבית. לאחרונה, נתקלתי במטרות טובות אך מצומצמות כאלה, כשהלקוח מבקש "למצוא מה הסיבות לירידה באיכות?" או "למצוא את הגורם שמאריך את זמני המשלוחים?". בהמשך של אותם מקרים התברר, שהכסף הגדול נמצא בהגדרה כללית יותר. לקוח מנוסה היה מבקש למצוא את הגורמים השולטים באיכות ומאפשרים להתאימה להזמנת לקוח, במקום להצטמצם בירידה באיכות בלבד. לקוח מנוסה בכריית נתונים היה מבקש למצוא מהם דפוסי חוזי-האספקה העדיפים מבחינת עלות ואיכות ולא רק מבחינת זמנים.

הנקודה היא, שאותו מאגר נתונים שעליו מתבסס הפתרון המצומצם, יכול לספק תשובה למטרה המורחבת, שבה טמון הפוטנציאל הכספי הגדול.


בחזרה לנושא הכותרת, איך לחשב את ההחזר?
התשובה היא: בפירוט מירבי.  כדאי לפרט במיוחד את התועלת החמקמקה של ההחזרים העקיפים והניהוליים. שווה להתאמץ ולחשב את השיפור שמופיע בשלבים אחרים של מחזור החיים של הפרויקט, ולנסות לכמת את סוגי התועלת הבלתי-מוחשיים. פעמים רבות ניתן להצמיד ערך כלכלי לגורמים כגון: חסכון בזמן, קיצור פרויקט, הקטנת סיכון, תועלת ניהולית, פישוט ושימוש בעובדים הקימים. אפשר לקבל אפילו את תמיכתם של אנשי הכספים בארגון (כשהארגון נותן אור ירוק מלמעלה).
בניגוד לאינסטינקט של רובינו, כדאי גם לפרט את העלויות. לכל מטבע יש שני צדדים, ולעלויות קשורה בד"כ תועלת שמצדיקה אותן. עיון יסודי בעלויות, מציף למעלה סוגי תועלת סמויים, ועוזר להציג תמונה אמינה של הפרויקט. אנחנו נוהגים להניח שהתועלת העקיפה היא שולית, ולא כן הוא. לדוגמא, בפרויקט דלעיל של שיפור האיכות, ייתכן שעל כף המאזניים נמצאת התקשרות עם לקוח שיכולה להכריע בקשר להמשך המפעל.  חישוב ההחזר כולל השפעת האיכות על תחזית המכירות, יכול לעשות את ההבדל במקרה כזה, עקב היכולת להגיע בכריית נתונים לתשובות עומק.

לסיכום: הכלל הוא, לשים כל עלות וכל תועלת בצורה ישירה על הניר.
בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.190 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning