ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: מלכוד הדוחות

מלכוד הדוחות 12 years 1 month ago #3849

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
הבעיה של חוסר שביעות הרצון מדוחות, שהלקוחות עצמם דרשו, היא די מתסכלת. הדבר חוזר וקורה, למרות הנסיונות לתאם ציפיות, אומר ליאור כהן עמיקם, DBA ומפתח BI. לדבריו, לא רק שהבעיה נראית כבלתי נמנעת, אלא היא אולי סימן לכך שהפרויקט הצליח! כלומר, שהלקוח הבין את הפוטנציאל של המערכת, מתקדם הלאה, ורוצה דוחות חדשים.

אבל נראה לי שהבעיה נמצאת בשורש ההגדרה של מזה מערכת BI. מה שרצו להשיג ב-BI הוא למיטב הבנתי, לגלות בשיטתיות עובדות קריטיות להחלטות העסקיות, ולקבל עליהן תשובות מיידיות. חלק גדול מהעובדות הקריטיות שמתגלות, מיועדות בכלל להחלטה חד פעמית ותיקון במקום, ולא לניהול מעקב וסטטיסטיקות. לדוגמא, איתור תקלות בייצור, מביא להחלטה על תיקון ליקויים, וממשיך במעקב הקים במערכת הניהול -- לא צריך עוד מעקב.
רבים מערבבים את הגדרת BI המקורית עם זו של מערכת דוחות  KPI - key production indicators. הרבה בלבול נובע מכך.
הקונספט של מערכת עיבוד דוחות, נשען ביסודו על הגדרות ותהליכים בלתי גמישים. לכן, לא משנה איזה מערכת מהירה לתחקור נתונים נביא,  ניתקל באותה בעיה, של שינוי דרישות. אפילו הפתרון המכסימליסטי שמעמיד לרשות הלקוח את כל אפשרויות תחקור הנתונים, לא עוזר בנקודה זו. פתרון רחב כזה, הוא יקר ומסובך להפעלה, מחיב תמיכת ה-IT, ויש בו סיכון שהלקוח ילך לאיבוד בתוך האפשרויות העצומות שנפתחות לפניו, ולא יגיע למידע שטמון בנתונים.


מה הפתרון שמתאים לתנאים של שינויים? המלצתי היא, לנתח קודם כל את הנתונים (analytics), בנוסף לדרישות שמביא הלקוח, לחזק את היכולת לתשובות אד-הוק, בנפרד מצורכי דוחות.
את מערכת הדוחות ניתן לשפר על ידי מספר כללים: * להתבסס על המידע האינהרנטי בארגון, * להתמקד בדפוסי ההתנהגות הטיפוסיים * ליצר דוחות רק לגורמים משפיעים נמשכים. השיקול הוא, להשקיע יותר עבודה בזמן ההקמה, לטובת ייצוב המערכת לטווח של שנים ארוכות.


בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.165 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning