ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: Internet Of Things חדש בשכונה

Internet Of Things חדש בשכונה 7 years 2 weeks ago #8153

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
IOT עבר גלגולים מאז הפעם הראשונה לפני ~15 שנה כשנטבע המונח. אך לאחרונה הוא התחיל לענין גם את מי שלא רצים אחרי הטכנולוגיה. למה? כנראה שהאפשרויות של חישנים מקושרים בטכנולוגיה סלולרית נהיו זמינות ומזמינות רעיונות. גם אני נשביתי בקסם של הרעיון להדביק חישן לכל דבר ולראות מה קורה איתו דרך הסלולרי. זה נחמד. משתמש הקצה יכול לראות הדגמה מיידית ולהיווכח שזה עובד. ואם זה עובד בקטן למה לא בגדול, במערכת מרובת משתמשים. הענין שבמערכת מורכבת ומרובת סנסורים/משתמשים, הסיפור כבר אחר לגמרי, הכרחי לסנן במערכת כזאת את האותות, ולהציף ללוח בקרה את החלק הזעיר שדורש טיפול בלבד - כל יתר הביג דטה ילך לאחסון וללימוד בזמן נוח מאוחר יותר. המודל נראה טוב. נותר רק להחליט איך להגדיר את האותות/אינדיקטורים/התראות שמעונינים לקבל בבקרה וכאן טמון העוקץ. את הפרט האחרון של הגדרת ההתראות שכל המערכת תלוייה בו, שבלעדיו כמעט אין ערך לטכנולוגיה היפיפייה, את הפרט הזה אפשר להפיק רק באמצעות כריית נתונים שמסוגלת להגדיר קשרי סיבה תוצאה באופן אוביקטיבי על סמך נתונים שאינם תלויים בידע מומחה. המילים המודגשות במשפט האחרון טעונות ונתונות לחילוקי דיעות קשים בין מחנה הסטטיסטיקאים למחנה הקטן בהרבה של חוקרי נתונים. בינתיים, בויכוחים האלה יד המסורת על העליונה, כי מי יכול לעמוד מול ספרות עניפה ורשימה מפוארת של מתמטיקאים שהוציאו דורות של סטודנטים. בכל אופן יש לשער שלחץ הנתונים הגועשים והלא-נקיים מכיוון השטח יכריע את המודלים הסטטיסטיים המצוחצחים. למיטב הבנתי אנחנו בתחילת מהפיכה בהתיחסות לכריית נתונים, IOT הוא עליית מדרגה בדרישות בתחום זה. עד כה התיחסו לניצול הביג-דטה כ- nice to have - דבר שנחמד לעשות אך לא הכרחי. ברב המערכות התלויות במידע מסנסורים, אין ברירה, חיבים לסנן את המידע, כדי למנוע קריאות שוא מיותרות שמחבלות בתפקוד, מורידות את אמינות המערכת ומתישות את הבקרה. במילים אחרות, צריך שכריית הנתונים תוציא אבחון מדויק, ורצוי מוקדם וכזה שניתן ללמוד ממנו כיצד לשפר את הדיוק, לא יהיה די בקבלת מושג פוסטמורטום סטטיסטי עם וריאנס שנמרח באופן אחיד לרוחב הסקאלה שסיבותיו נעלמות.
הדרישות החדשות מצמיחות זן חדש של מומחי מידע שכרגע בקושי יודעים להגדיר מהו מלבד העובדה שהוא נחוץ מאד. לדוגמא, אפשר להתרשם מכתבה מלפני מספר ימים של Mark V. Hurd נשיא אוראקל על סוג האנשים הנדרש בעידן של IOT:
Global organizations will need creative and motivated people who will devote their time to manipulating, reviewing, analyzing, sorting and reshaping data to drive business and delight customers.

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.223 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning