ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: כמה אחוזים מהמידע באמת מנצלים?

כמה אחוזים מהמידע באמת מנצלים? 4 years 8 months ago #8349

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
השאלה כמה מהמידע הארגוני באמת מנוצל, היא רק בשביל לתת אינדיקציה על התחרותיות של הארגון וכן - גם כדי לנסות לברר לאן הולכת ההשקעה במידע, לכן לא אתעסק עם מדד מדויק. לפני שנים סברו המומחים שזה עומד על אחוז אחד. עכשיו עם הביג דטה להערכתי זה ירד לפחות בשני סדרי גודל.
איך מודדים ניצל של נתונים? לכאורה, כל נתון נוצר לצורך כלשהו, ואם כך, הניצול היה אמור להיות 100%. אבל לזה יש להוסיף את אפשרויות הצלבת נתונים. כאן מתחילה חגיגה שלא יודעים לספור. המינימום של ניצול נתונים הוא לפחות פעם אחת מעבר לשימוש הראשוני, בחיתוכים וצירופים שונים. פעם אחת בלבד נוספת היא באמת דרישה קטנה, אבל אפילו מדד שימוש מינימלי כזה כבר צונח לשאול תחתיות.
ניקח לדוגמא דוח רווח והפסד של חברה. כל נתון שם עשוי להיות בעל משמעות בזיהוי מוקדם של כשלים והזדמנויות ובאינספור מעקבים לאיתור מוקדם של נטישה/ביקושים/רווחיות/הונאות/ וכו'. אך בפועל מעט מכל אלה אם בכלל מתבצע על הדוח הסופי, עצם הגשתו היא המטרה, כולם נושמים לרווחה, ולא מחפשים מעבר לזה. ומה בקשר לתמליל שבתוך הדוח? אולי אין הרבה תמליל אבל כל מילה בתוכו עשוייה להיות משמעותית, במיוחד אם היא הערה של רוה"ח. מה שרציתי להמחיש זה, שכמות האפשרויות היא אינסופית. היא כל כך גדולה שלעולם לא יהיו בידינו מספיק רשומות כדי לוודא אם יש להן משמעות. ואם אין מספיק רשומות, אזי אי אפשר להפעיל שיטות מתמטיות - לתשומת לב! (הטענה שלי היא שרק שיטות לוגיות יכולות לפצח ביג דטה - א"א)
בשלב זה הארגונים מתחלקים לשניים, כאלה שהרימו ידיים, וכאלה שעוד לא הרימו ... בינתיים אצל שניהם ניצול הנתונים בפועל יורד במהירות. האשם הוא אפקט הבלבול: מרוב נתונים שזורמים בשצף קצף מ עדימלשסביב, לא יודעים על מה להסתכל ובמה להאחז, הניתוחים הקימים מאשרים את מה שכבר ידוע, והארגון הצמא לתבנות חדשות עומד מול אגם ענק ויפיפה של מידע לא שימושי. ואם להמשיך בדימוי הזה, ככל שהאגם גדול יותר כך יהיו בנוסף לבלבול, יותר שלטי אזהרה עליו, כגון: כניסה אסורה, דייג רק באיזורים מורשים, קנסות למתרחצים, קנסות למאכילי חיות (ומה אם החיה גנבה את האוכל שלנו? - תגיד את זה לשופט), ומרעין בישין אחרים שמוציאים את החשק.
אז כמה מהמידע מנצלים? רק את מה שתוכנן מראש לשימוש, מכונות שאיבה ישנות שעובדות אותו דבר עשרות שנים, אי אילו חוקרים שאוהבים חיים עם ריגושים :), וחיות בר שמטבע הדברים לא שואלות אף אחד.
צירופים:

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.202 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning