ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: מה ההבדל בין מסקנות לתבנות?

מה ההבדל בין מסקנות לתבנות? 4 years 6 months ago #8354

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
מה ההבדל בין CONCLUSIONS ל- INSIGHTS?
לכאורה שניהם נובעים מניתוחי נתונים. בעבר היו משתמשים יותר במושגים של מסקנות והחלטות, בשנים האחרונות מדגישים את התבנות. למה? להלן התשובה מנקודת המבט של המודל שפיתחתי - GT (כל המעונין מוזמן להגיב). ובכן, תבנות הן מסקנות מוכללות*, שהורחבו מעבר למקרים (או למדגם) שעל בסיסם הן הופקו. מעצם הגדרה זו נובע, שהן לא לגמרי מוחלטות, שעדיין חייבים לאשש אותן, וחשיבותן בכך שהן מכוונות וממקדות את המשך הלימוד והפקת עוד מסקנות.
*מסקנות הן המלצות קונקרטיות לצורכי החלטות. תמיד יש מקום להיררכיה של מושגים. התבנות מוגדרות אם כך כמושג כולל מעל המושג מסקנות.
לדוגמא, מסקנה שאומרת "יעיל יותר ליצר את פריט A אחרי פריט B", ומעליה התבנה "יעיל להוציא פקודות עבודה משותפות לפריטים מאותן קבוצות-דמיון". התבנה מסבירה שאותו נימוק של דמיון בייצור שמקל על המעבר בין שני . צרים A ו-B, הוא נימוק תקף למשפחות שלמות של פריטים, ואפשר להרחיב את המסקנה לכולן גם בלי ניתוחים ומבחנים מיגעים.
מבנה היררכי במושגים מאפשר לעלות עוד מדרגה ולבצע פעולות לוגיות! כגון:
(א) האפשרות לשער את קיומן של מסקנות חסרות, לפי חלקים שעוד לא הוסברו במרחב ההגדרה של תבנות. אפרש את זה. בדוגמא דלעיל, מרחב ההגדרה של פריטים כולל פריטים קנויים וחומרי גלם שלא דובר בהם בניתוח הנתונים. ההכללה מאפשרת להגיע למסקנות נוספות בדבר יעילות הטיפול בקבוצות-דמיון בהזמנות שמתיחסות לא רק מהייצור, אלא גם לפריטי רכש ומיקור-חוץ (אם כי, כמובן, הדמיון בהן יוגדר אחרת).
(ב) האפשרות לברר את העקביות בין תבנות שונות, ולהמציא כתוצאה מכך תבנות חדשות - זאת בלי לעבור ניתוח נתונים מייסר :) תבנה חדשה כזו יכולה להיות, נניח, קבוצת פריטים שאינם דומים והמשותף היחיד שלהם הוא מחיר ודחיפות גבוהים.

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.181 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning