ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: איך מודדים כלי ניתוח ביג דטה? מבחן התוצאה

איך מודדים כלי ניתוח ביג דטה? מבחן התוצאה 3 years 11 months ago #8415

 • Edith Ohri
 • Edith Ohri's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • הודעות: 353
 • קרמה: 0
הפרסום הבא לא מיועד לאנשי אקדמיה. הוא מכוון למי שעוסקים בפועל בניתוח נתונים, כאלה שצריכים להחליט כמה לשלם למערכות המידע ואיך להחזיר את העלויות בתוספת סכום רציני שיצדיק את המאמץ והסיכונים.
אתחיל בנורית אזהרה לגבי הבטחות ניתוח ביג דטה. המצב הוא, שלמרות הפרסומים והכנסים המרשימים בנושא, הוא מדשדש (לדעתי דורך במקום כבר שני עשורים). הדשדוש מתבטא בשורה התחתונה, במחירים גבוהים ואורך חיים קצר של פתרונות שלא מספיקים להדביק את קצב "התפוצצות" המידע. לאור זה, חזרתי לשורש הקונספט הפילוסופי של המודלים לפתרון, כדי לשחרר אותו ממוסכמות כובלות (ולהגדירו מחדש - ראה עקרונות וחוקים של מדע הנתונים החדש כאן ובאתר ResearchGate).
יש לי די הרבה ויכוחים עם מומחים לניתוח נתונים שנאחזים בפרדיגמה המדעית הקימת והמושקעת, שמאחוריה מאות שנים של הישגים מדעיים. נכון מה שהם טוענים, שאם הקוטספט שגוי, איך הצליח כל כך יפה עד כה? אך ברור בשלב זה לכולם, שעולם הנתונים השתנה לתמיד. בעבר היינו מיצרים נתונים לפי הצורך באופן מפוקח, ואילו עכשיו הם נוצרים אוטומטית בתפעול ובתהליכים מגוונים שבחלקם אינם בשליטה. התפוצצות או שטפון הנתונים נכפו עלינו לטוב ולרע. הם מכילים אפשרויות חדשות שאי אפשר להתעלם מהערך הגבוה שלהם. זה זהב שטמון עמוק בהר הנתונים ומחכה להמצאת כלי חפירה שיחלץ אותו משם – כלי לכריית נתונים.
"אין ואקום בטבע, ועוד פחות מזה בשיווק". הצורך בכלי כריית נתונים שואב אליו פתרונות ישנים בעטיפה חדשה שלא עוזרת ליציאה מהדשדוש. הבעיה התגלגלה למעשה לידי המשתמשים, והשאלה הראשונה שלהם היא איך להבחין בין כלי טוב וגרוע? התשובה – לפי ההצדקה הכלכלית, העלות תועלת, ה-ROI. פתרון טוב מפיק הרבה יותר ידע במחיר קטן בהרבה כולל השקעות במערכת, בתהליכים ובעובדים, ועוד - פתרון טוב גם מחזיק שנים ארוכות. למפקפקים, שאבחנה זו נשמעת באזניהם כמו פנטאזיה, בבקשה בדקו. מנסיוני הדבר אפשרי. GT data mining שפיתחתי להפקת ידע מנתונים עדיין בתוקף אחרי יותר מ-14 שנים, סימן שזה אפשרי.

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.

איך מודדים כלי ניתוח ביג דטה? קנה מידה מבחן התוצאה 3 years 11 months ago #8416

 • Edith Ohri
 • Edith Ohri's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • הודעות: 353
 • קרמה: 0
לתת פרופורציות למה שנקרא "החזר טוב" להשקעה בניתוח ביג דטה, להערכתי ההחזר שניתן למדידה צריך להיות לפחות פי 10 מס"ך ההשקעה.
החזר בא בד"כ מהשגת היעד העיקרי. זה יכול להיות צפי לחסכון בהוצאות, הורדת פחת, הגדלת רווחים, מניעת נטישת לקוחות, הורדת עלויות מימון, וכל תועלת שאפשר למדוד בשווה כסף לאורך חיי הפרויקט (3 שנים ומעלה).
ס"ך ההשקעה זה סכום כל העלויות המוקצות כולל, ההוצאות הישירות והעקיפות, התקורות ועלויות (מהוונות) בכל שלב של הפרויקט, כגון: תחזוקה, הקמה, הטמעה, יישום, איוש, נסיונות חוזרים, ייעוץ, עו"ד, היערכות של ה-IT, חיפוש פתרונות, שינויים ... הכל.
בנוסף להחזר המדוד, פרויקט ניתוח ביג דטה צריך להביא תועלת רצינית שלא ניתן להעריך מראש, לדוגמא - תועלת אסטרטגית, קידום יעדי הארגון, תבנה עסקית, שדרוג תדמית החברה וכיו"ב.

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.207 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning