ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: מדע הנתונים פותח את הדלת לשתי מהפיכות רצויות

מדע הנתונים פותח את הדלת לשתי מהפיכות רצויות 3 years 10 months ago #8418

  • Edith Ohri
  • Edith Ohri's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • הודעות: 353
  • קרמה: 0
מדע הנתונים, שיכולתו המענינת המיוחדת היא גילוי תבנות חדשות בביג דטה, מאפשר שתי מהפיכות שהגיע זמנן - באבטחת איכות ובמערכות נהלים.
עד עכשיו היה מקובל לחשוב שכל פעולה רציונלית, כגון תכנון, הפקת לקחים, שיפור או מחקר - כל פעולה כזאת זקוקה קודם כל למומחים שיקבעו במה להתמקד ואיך לבצע את הפעולה בשיטתיות, כי על הברקות יצירתיות קשה לסמוך, ועוד יותר קשה ללמד ולהנחיל, ובסה"כ רק בשיטתיות ניתן להבטיח שהפעולה תשתלם. עד עכשיו לפיכך, התלות במומחים היתה רכיב הכרחי בחדשנות, רכיב 'אין ברירה' שמגביל את הביצועים, כמו שהמסה של גוף פיזי מקשה על ההתנעתו, מעין חוק טבע שלפיו הידע הקים מקשה על החדשנות. בשביל תמיכה בתפקיד המומחים החשוב מכל, הוקמו מערכות ארגוניות שלמות והמחיר שלהם היה כדאי.
מה שקרה עכשיו שפתח את הדלת למהפיכות באיכות ובנהלים, הוא היכולת להאיץ את רכישת ידע המומחה תוך הוזלה דרמטית של התשתיות הדרושות לזה. תארו לעצמכם יכולת לאתר את הגורמים לחריגי איכות בלי להזדקק למערך איסוף נתונים דקדקני, או למצוא 'חורים' במערכת במקום לרדוף אחרי אירועים שקרו בגלללם. שוו בנפשכם, שמנהלים יוכלו להצביע על פקטור צדדי שכוח, שיכול להזניק את החברה מעל ומעבר למתחרים. זה הכח המניע, פריצת המחסומים, שחרור המשאבים, שעושה מהפיכות.
כמה מילים על מערכות איכות ונהלים, ומדוע הם יותר מאחרים בשלים לדעתי למהפיכה.
בשניהם המודלים נוצרו לפני עשרות שנים ומעלה, בשניהם תורות הניהול הגיעו למקסימום והמקסימום לא תמיד מספק, ובשניהם המחיר הארגוני של מערכות המומחה הוא ענקי. ועוד משהו 'סקסי' על מהפיכת מדע הנתונים, וסוד הקסם שלה אם תרצו, הכוונה לאי הצורך בתשתיות מיוחדות עבורה. מה זה אומר? זה אומר שאפשר להתחיל עם זה במקביל, במדרגה כניסה נמוכה, בלי לשלם 'קנס' על שינויים (חוץ מהסכון האישי הקים מאז ומעולם, של כל מי שמנסה לשנות). כך שהקפיצה המצופה בביצועים עקב הרחבת בסיס המידע והאצת הידע, לא זו בלבד שלא תוסיף עלויות, היא תקטין עלויות מכל הסוגים כולל את הריחיים הכבדים של זמן התגובה לשינוי.

הערה אישית, לפני כעשרים שנה פיתחתי מודל אצל המדען הראשי לדיאגנוסטיקה של נהלים, וכחמש שנים אחרי כן התחלתי בפיתוח מה שהיום נקרא מדע הנתונים החדש. היה דמיון מסוים בין שני הפתרונות, מה שלא הפתיע בשים לב לכך שבאו מאותו אדם. רק בימים אלה התברר לי שהדמיון הוא משום שמערכות הנהלים הם מקרה פרטי של פתרון GT הכללי. שוב אזכיר את התכונה של הפתרון להשתמש במידע לא מפוקח (בנהלים זה מידע תמלילי). מזה לא מפוקח, אבי אבות כל רעה של אי פיקוח, מידע תמלילי עם כל הגיוון של לשון אנושית, שמתפרש על זמן ארוך, חומר שנכתב ע"י אנשים שונים וברמות ניהול ותחומים שונים, ובחלקו חוזר ומשכתב את הדברים לעתים מבלי לדעת על קיומו של מידע נוגד במערכת...
עד גבול של 500 דפים, זה היה כלל האצבע, אדם עוד יכול לשלוט בחומר המסובך של הנהלים. מעבר לכך - היכונו לתקלות. מה עושים? הפתרונות נעו בין ניהול ריכוזי נוקשה, שמכיל כפילות מערכות, ומתאפין בקשיי תיאום והסתגלות, לתשלום מחיר גבוה עבור מומחים שתפקידם יישור ההדורים, ותופעה של מינוי עורכי דין לכתיבת נהלים (בהנחה התמימה והמעלה חיוך, שמי שאליו מגיעות הבעיות מן הסתם ידע איך למנוע אותן!).
כבר לפני שני עשורים ראיתי ארגונים שספרי הנהלים שלהם משתרעים על קיר שלם. בחי"א נהגו להגיד אז שכשמגיע מטוס חדש, מגיע אחריו עוד אחד עמוס בנוהלי התפעול שלו:) ללא ספק התחום בשל ומשווע למהפיכה.


Home of GT data mining

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.218 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning