ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי

דיון: האם ביג דטה מצריך עדכון תכוף יותר של האנליטיקס?

האם ביג דטה מצריך עדכון תכוף יותר של האנליטיקס? 3 years 3 months ago #8437

 • Edith Ohri
 • Edith Ohri's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • הודעות: 353
 • קרמה: 0
האם ביג דטה מצריך עדכון תכוף יותר של האנליטיקס?
(בהמשך לדיון "כל כמה זמן צריך לעדכן נוסחאות חיזוי?)

אחת ההנחות ביחס לנתונים, שנראית טבעית ואמנם משתמשים בה לרוב, היא ש"ביג דטה מחייב עדכון לעתים קרובות יותר של האנליטיקס". מה שמסתתר מאחורי ההנחה הוא ההבנה, שככל שהנתונים רבים יותר הם פחות ממוקדים, כוללים תחומים נוספים, ולכן כביכול מסובכים יותר להגדרה, ותלויים בפרמטרים רגעיים שמחייבים עדכון תדיר. ההבנה הזאת מוטעית, ושווה לבדוק אותה במיוחד משום שיש לה חלופה חסכונית ויעילה בהרבה. החלופה היא שאלה של מודל ניתוח הנתונים שבו בוחרים. המודלים מתחלקים לשניים - מודלים שבונים על אקסטרפולציה של אירועים (זה הרוב), ומודלים שמסתמכים על חוקים (זה המיעוט). מודלים שנשענים על אקסטרפולציה של אירועים רגישים לשונות הגדולה של ביג דטה ונדרשים לפצות על כך בעדכון תכוף. לעומת זאת, מודלים שמתבססים על חוקים, אינם מושפעים מהרחבת הנתונים - החוקים נשארים כמו שהיו לפני ההרחבה ולא צריך לעדכן אותם יותר בשל כך.
למודל המבוסס על חוקים יש יתרונות רבים. הוא מתאים יותר ליישום בינה מלאכותית ולאוטומציה, כאמור הוא אינו דורש ניתוח מחדש ועדכון לעתים תכופות, והוא מיצר יציבות במערכת!
כמה מילים על גורם "היציבות" שכמעט לא זוכה לתשומת לב בתחשיבים. המשמעויות שלה מרחיקות לכת. היא הבסיס לכל תכנון יעיל, לתפעול, לשיווק, לגיוס עובדים ולאסטרטגיה של ניהול. יציבות מורידה את היקף השגויים, מקטינה הוצאות הדרכה, מגדילה את הסטנדרטיזציה, מזרזת זמן הגעה לשוק, ועוד יתרון שאין לי מושג איך לכמת - היציבות משפרת את ההתמודדות עם המשימות האמיתיות של הארגון. יציבות זה ההיפך משיטת כיבוי השריפות. אפילו יזמים שבנויים על ניצול הזדמנויות מחפשים דרך ליצב את הארגון שלהם. יציבות זה א-ב בניהול.
להמחשה, נניח שיש לנו רשת בתי קפה ומעונינים במודל לחיזוי מספר לקוחות. איזה מודל חיזוי נעדיף, כזה שמפיק בעזרת רגרסיה לינארית את תחזית הלקוחות (כאשר החישוב מבחינתנו הוא קופסא שחורה), או מודל שמתיחס בעזרת חוקי AI להתנהגות לקוחות מסוגים שונים, נניח – אנשי עסקים, פנסיונרים, אנשים ממקומות העבודה שבסביבה, אנשים שמגיעים לקניות באזור, בליינים, וכולי. הנקודה היא, שחוקי ההתנהגות הם יציבים ואינם משתנים במהותם אפילו כשהרשת גדלה. היציבות הזאת של החוקים מאפשרת לעובדים להבין מה רוצים מהם ולמה, להתמחות ולשפר את השירות. יציבות זה א-ב של הניהול!
מכאן בחזרה לפתיח, לגבי הנחות שנראות יפה ועולות ביוקר. למדו אותי שצריך לשאול הרבה "למה". מבחינה פילוסופית, עדיף בכלל להמעיט בהנחות ולפקפק בהן. ובביזנס של אנליטיקס על אחת כמה וכמה, עדיף להתעסק עם עובדות בלי סינון דרך הנחות ואילוצים שלעתים נשארו סתם מדורות קודמים.

בברכה
אדית
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.

האם ביג דטה מצריך עדכון תכוף יותר של האנליטיקס? 3 years 2 months ago #8440

 • Edith Ohri
 • Edith Ohri's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • הודעות: 353
 • קרמה: 0
דוגמא מצוינת לקונבנציה שעולה ביוקר ראיתי אמש בכנס של מערכות ביג דטה אנליטיקס, שבו דיברו, כאילו זה מובן מעצמו, על הצורך בעדכון האנליטיקס באופן שוטף, ז"א כל הזמן? אחרי כל פעולה במערכת?! ועוד במערכת מבוזרת שכוללת ציוד מגוון...?!! אין לדרישה הזאת סיכוי. קצב גידול המידע גדול יותר מקצב הפיתוח הטכנולוגי, ולא יעזור כלום, הקרב הטכנולוגי מולו הוא קרב אבוד. חייבים פתרון אחר, כזה שמפשט ומקטין את הדרישות והעומסים במערכת.
הפתרון שאני מציעה נשען על רעיון ההתמקדות בזמן אמיתי אך ורק במשתנים החיוניים. משיגים התמקדות ע"י אבחון דפוסי ההתנהגות* וחוקי ההתנהגות שלהם, ומתוכם בחירה רק של אינדיקטורים (alerts) חיוניים, ורק עליהם לבצע בסופו של דבר את המעקב on the fly שהוא מה שמסבך את הפתרון.
היתרון הגדול בפתרון המוצע הוא צמצום הדרישות מהמערכת - תחילה ע"י הקטנת מספר הישויות שבמעקב, לאחר מכן איתור מוקדי הדרישות הגבוהות וייעול שלהם (קל יותר למצוא מוקדים כאלה אחרי שמחלקים את האירועים לקבוצות), ואחרון חביב - השגת תבנות ניהוליות שמאפשרות להתערב בתהליכים, לשפר אותם או לשנות לגמרי במקרה של אסטרטגיה חדשה.
*הערה: הפתרון הנ"ל תלוי באבחון טוב של דפוסי התנהגות משמעותיים (קבוצות) - ראה החוקים של "מדע הנתונים החדש" ובעיקר חוקים 2,3.

בברכה
אדית
עריכה אחרונה: 3 years 2 months ago  ע''י Edith Ohri. סיבה: תיקון וניסוח
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.
מנהלים: Edith Ohri
זמן יצירת העמוד: 0.186 שניות

הדף שלנו בפייסבוק

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning